Весняно-польові роботи – екзамен з безпеки та гігієни праці
Саме під час весняно-польових робіт найбільш гостро постає питання, як запобігти виробничому травматизму в галузі сільського господарства.
У ПОП ім. Гагаріна, що в Новоархангельському районі Кіровоградської області, випадків виробничого травматизму не було з 1998 року, з дня заснування господарства. Керівник агроформування Микола Коваленко поділився досвідом та особистими думками відносно безпечного виконання весняно-польових робіт під час засідання «круглого столу», проведеного за ініціативою Управління Держпраці в області на базі фермерського господарства за участю начальника Управління Сергія Подорожного та державних інспекторів, які здійснюють нагляд в АПК.
Основний вид діяльності підприємства, де знаходяться зернотік, автогараж, тракторна бригада, ферма і працює 50 чоловік, – вирощування зернових та технічних культур. Перш за все перед початком посівної треба підготувати техніку. Якщо раніше на це витрачалось часу майже місяць, то сьогодні йде у кілька разів менше, оскільки основна її частина – нова – зернозбиральні комбайни Нью Холланд виробництва Голландії, сучасні трактори та «Камази», оснащені системами кондиціонування, контролю руху транспорту, іншими пристроями для створення безпечних умов праці.Керівник господарства вкладає кошти не тільки в оновлення технічного парку, а й надає фінансову допомогу для асфальтування навколишніх доріг, що теж є своєрідним заходом безпеки.
Коли на засіданні зайшла мова про дотримання вимог гігієни праці, зокрема, проведення медичних оглядів, забезпечення засобами індивідуального захисту, наповнення медичної аптечки Микола Миколайович наголосив: «Головне для мене – здоров’я людей». Тому фермерське господарство стало співпрацювати з місцевим фельдшером, яка надає працівникам медичні послуги, а під час весняно-польових робіт проводитиме огляди водіїв перед виїздом транспорту в поле. Обов’язковим перед початком посівної є проведення спеціальних інструктажів на кожні види робіт – закриття вологи, культивацію, внесення мінеральних добрив тощо. Для цих необхідних заходів уже підібране спеціальне приміщення – кабінет охорони праці, який рекомендували облаштувати фахівці Управління після планової перевірки господарства.
У нетверезому стані працівник підприємства просто не посміє з’явитися на роботу. Не ображаючи людей зарплатою, Микола Коваленко ставить серйозні вимоги: вчасно посіяти і зібрати сільгоспкультури з високою врожайністю. Безумовно, спрацьовує ще і його особистий авторитет: заслужений працівник сільського господарства. Численна кількість працівників ПОП ім. Гагаріна – це колишні учні Миколи Миколайовича. Майбутній фермер після закінчення Одеського державного університету викладав історію та правознавство у школі сусіднього села Мар’янівки.
Начальник Управління Сергій Подорожний підкреслив, що життєве кредо Миколи Миколайовича «не люблю ледарів і п’яниць» слід ставити за приклад іншим керівникам. Микола Коваленко за роки нелегкої праці домігся залізної дисципліни в колективі.
Плинності кадрів у господарстві немає. Після тяжкої роботи є всі умови для відпочинку: обіди, душ, а на території господарства ще й приміщення, де можна зіграти в теніс або більярд. Достатня кількість техніки і забезпечені всім необхідним люди – запорука злагодженої праці на думку Миколи Коваленка.