Історія створення

 Управління Держпраці у Кіровоградській області

  

   В травні 2015 року утворено Управління Держпраці у Кіровоградській області, шляхом злиття територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Кіровоградській області  та Територіальної Державної інспекції з питань праці у Кіровоградській області (Постанова Кабінету Міністрів України  «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 11 лютого 2015 р. № 100).

    Управління Держпраці у Кіровоградській області є правонаступником прав та обов’язків територіальних органів Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки і Державної інспекції з питань праці.

     Начальником новоствореного Управління призначений - Подорожний Сергій Михайлович.

 З історії створення Держгірпромнагляду України

    30 травня 1958 постановою Ради Міністрів УРСР створено Державний комітет з нагляду за безпечним веденням робіт у промисловості і гірничого нагляду Ради Міністрів УРСР (Держгіртехнагляд УРСР), а постановою уряду 1958 року було визначено його основні завдання, обов’язки і права, з чого, власне, і розпочалася діяльність Комітету.

    Після утворення Держгіртехнагляду на нього було покладено функції державного нагляду в галузях і на об’єктах підвищеної небезпеки, а саме: у вугільній, гірничорудній і нерудній, нафтогазовидобувній промисловості, котлонагляду, при експлуатації підйомних споруд і посудин, що працюють під тиском, за належною експлуатацією родовищ корисних копалин і охороною надр, а також за виробництвом, зберіганням і використанням вибухових матеріалів.

     А в 1993 році починається принципово новий етап в історії органів державного нагляду. Це було обумовлено прийняттям 14 жовтня 1992 року Закону «Про охорону праці».

    Україна була першою серед країн СНД, що прийняла такий Закон і виконала вимоги Міжнародної організації праці про організацію незалежного державного нагляду з охорони праці.

       На виконання Закону 27 січня 1993 р. постановою Кабінету Міністрів України було створено Державний комітет України по нагляду за охороною праці (Держнаглядохоронпраці), який став правонаступником Держгіртехнагляду. Було затверджено чисельність працівників центрального апарату в кількості 200 осіб та загальний штат територіальних органів в кількості 2505 працівників.

   На Кіровоградщині

    Зародження структури наглядових органів з охорони праці в Кіровоградській області відноситься до 1 квітня 1977 року, коли на виконання постанови Ради Міністрів УРСР №61 та наказу №16 управління Київського округу Держгіртехнагляду УРСР від 31 березня 1977 р., було засновано Кіровоградську обласну газотехнічну інспекцію. Начальником новоствореної інспекції був призначений Олексій Береславський.

      Територіальне управління Держнаглядохоронпраці по Кіровоградській області було створене за наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 17 січня 1996 р. №5 «Про удосконалення структури державного нагляду за охороною праці». Цим наказом шляхом реорганізації були створені територіальні управління в кожній області України.

      Начальником Кіровоградського теруправління було призначено Олексія Петровича Береславського, який працював на цій посаді з лютого 1996 р. до кінця березня 1999 року і заслужено пішов на пенсію.

    17 липня 1997 р. шляхом реорганізації Олександрійського районного гірничо-технічного управління Київського округу Держгіртехнагляду УРСР було створено в складі теруправління Олександрійську державну інспекцію охорони праці у гірничій промисловості

            З 1999 по 2006 рік колектив теруправління очолював Сергій Петрович Ткаченко.

 З січня 2007 р. і по вересень 2015 р. начальник теруправління -Володимир Олексійович Береславський.

  З історії створення Державної інспекції праці

     В Україні створення державної інспекції праці було започатковано Верховною Радою України, яка свою постановою від 15.12.1994 року № 296 «Про порядок введення в дію Закону України «Про внесення змін і доповнень до Кодексу України про адміністративні правопорушення і Кримінального кодексу України» доручила Кабінету Міністрів України до 01.07.1995 року створити Державну інспекцію праці Міністерства праці України.

    На виконання цієї Постанови Кабінет Міністрів України створив Державну інспекцію праці (ДІП) Міністерства праці та затвердив відповідне Положення. На цьому етапі державні інспектори праці виконували свої функціональні обов’язки, перебуваючи у складі трьох самостійних структур, кожна з яких мала власні повноваження, права та обов’язки, зокрема:

 Головної Державної інспекції праці – структурного підрозділу Мінпраці;

  • Територіальних державних інспекції праці – структурних підрозділів управлінь праці та зайнятості населення обласних державних адміністрацій;
  • Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення – входила до складу центрального та місцевих органів Державної служби зайнятості.

    Така модель Державної інспекції праці не відповідала вимогам п. 10 Рекомендації МОП № 20 та не забезпечувала реального захисту працівників.

     Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2000 № 1351 в складі Міністерства праці та соціальної політики України на базі його структурних підрозділів було утворено урядовий орган державного управління – Державний департамент нагляду за додержанням законодавства про працю (Держнаглядпраці). При цьому, на регіональному рівні контроль за додержанням законодавства про працю продовжували здійснювати Територіальні державні інспекції праці, що функціонували на правах структурних підрозділів управлінь праці та зайнятості населення ОДА, а також інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, що входили до складу центрального та місцевих органів Державної служби зайнятості.

    Проведене на державному рівні реформування Державної інспекції праці дозволило порушити питання про створення на місцевому рівні територіальних підрозділів Держнаглядпраці. На виконання Указу Президента України від 07.05.2001 № 292 «Про невідкладні заходи щодо прискорення погашення заборгованості із заробітної плати», Кабінет Міністрів України постановою від 09.08.2001 №959 установив додаткову граничну чисельність працівників для утворення територіальних органів Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю. Наказом Держнаглядпраці від 28.08.2001 № 7 були утворені Територіальні Державні інспекції праці в областях, які є незалежними від місцевих органів виконавчої влади, що відповідає вимогам міжнародних актів, які регулюють діяльність інспекції праці.

     Відповідно до Указу Президента України «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» від 09.12.2011р. № 1085/2010, утворено Державну інспекцію України з питань праці (Держпраці України), яка є правонаступником Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю (Держнаглядпраці). Територіальні органи Держпраці України були створені відповідно до Постанови КМУ від 17.08.2011 № 879 «Про утворення територіальних органів Державної інспекції з питань праці». Зазначеною постановою було визначено, що територіальні органі які утворюються є правонаступниками прав та зобов’язань Територіальних органів Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю, який ліквідовано.

    Указом Президента від 06.04.2011 № 386/2011 було затверджене Положення про Державну інспекцію України з питань праці, а наказом Державної інспекції України з питань праці від 15.11.2011 № 11 було затверджене Положення про територіальну державну інспекцію  з питань праці у Кіровоградській області (ТДІзПП).

    Державні інспектори праці ТДІзПП здійснювали перевірки відповідно до «Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів», затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України від 02.07.2012 № 390.

    З 2001 по 2003 роки колектив очолював Віктор Васильович Ткаченко

    З 2003 по 2006 рік колектив очолював Анатолій Андрійович  Сапіга.

    З січня 2007 по січень 2009 рік очолював Володимир Сільвестрович Філоненко.

   З березня 2010 по вересень 2015 року колектив інспекції очолювала Оксана Вадимівна Харченко.

 

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)