Про застосування підсумованого обліку робочого часу – працівникам ПП «Віктор і К»
Для працівників ПП «Віктор і К» головним державним інспектором відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно правових актів Управління Держпраці в області Інною Кривенко проведено інформаційний семінар з питань застосування підсумованого обліку робочого часу, додержання законодавства про працю та загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
У ході семінару роз’яснено, що робочий час – це встановлений законом або на його підставі угодою сторін час, протягом якого працівники згідно з правилами внутрішнього трудового розпорядку повинні виконувати свої трудові обов'язки.
Кодексом законів про працю України встановлена нормальна (стаття 50) та скорочена(стаття 51) тривалість робочого часу з п'ятиденним і шестиденним робочим тижнем (стаття52). Особливим різновидом робочого часу є режим, при якому вводиться підсумований облік робочого часу. Стаття 61 КЗпП України визначає, що на безперервно діючих підприємствах, в установах, організаціях, а також в окремих виробництвах, цехах, дільницях, відділеннях і на деяких видах робіт, де за умовами виробництва (роботи) не може бути додержана встановлена для даної категорії працівників щоденна або щотижнева тривалість робочого часу,допускається запровадження підсумованого обліку робочого часу. Підсумований облік робочого часу означає, що тривалість роботи протягом доби може відхилятися у певних межах від робочого дня нормальної тривалості з тим, однак, щоб установлена законом норма робочого часу була додержана в середньому за певний обліковий період: місяць, квартал, півріччя, рік.
Якого порядку необхідно додержуватися роботодавцю при запровадженні такого робочого часу? І що потрібно знати працівнику? Оскільки законодавство встановлює, що запровадження підсумованого обліку робочого часу допускається за погодженням з профспілковим комітетом підприємства, установи,організації, то порядок і умови повинні бути визначені в колективному договорі, а саме. По-перше, в колективному договорі підприємства необхідно вказати категорію працівників, які працюють в умовах підсумованого обліку робочого часу, тобто за графіком. По-друге, має бути зазначена гранична тривалість роботи на протязі дня, тобто конкретна тривалість робочої зміни (10, 12, 18 годин чи інша). При цьому необхідно врахувати наступне: якщо підзаконними актами гранична тривалість роботи на протязі дня не врегульована, то вона визначається в колективному договорі. У тому випадку, коли це визначено законодавством, необхідно керуватися відповідним нормативно-правовим актом. По-третє, в колективному договорі необхідно вказати обліковий період такого робочого часу – місяць, квартал, півріччя чи рік. При підсумованому обліку робочого часу норма робочого часу за обліковий період визначається за календарем з розрахунку 40-годинного робочого тижня з урахуванням скорочення робочого часу напередодні святкових і неробочих днів.
Надурочною роботою при підсумованому обліку робочого часу є робота понад установлену тривалість робочого часу за обліковий період, а також робота понад встановлену графіком виходу на роботу тривалість роботи за день (зміну). Необхідно мати на увазі, що згідно зі статтею 106 КЗпП України всі години, які відпрацьовані понад встановлений робочий час в обліковому періоді, оплачуються як надурочні години, тобто в подвійному розмірі. Компенсація шляхом надання відгулу не допускається.
У ході заходу також було звернено увагу на основні зміни у трудовому законодавстві щодо порядку оформлення трудових відносин, проведення індексації заробітної плати. Звернуто увагу на строки виплати заробітної плати та рівень мінімальної заробітної плати. Наголошено про те, що мінімальна заробітна плата – це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну, а також погодинну норму праці (обсяг робіт) без урахування доплат, надбавок, інших заохочувальних та компенсаційних виплат. Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» від 17.09.2015 року № 704-VIII, яким встановлено зміни до ст. 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.2014 року № 80. Установлено з 1 вересня 2015 року місячний розмір мінімальної заробітної плати– 1378 гривень, погодинний розмір – 8,29 гривень.
На завершення заходу керівництво попереджено про відповідальність у разі допущення порушень трудового законодавства.