Роз’яснення фахівця: чи може бібліотекар закладу освіти, не маючи педагогічної освіти, працювати керівником гуртка в цьому закладі?

Роз’яснення надає фахівець відділу з питань праці східного регіону управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці.

 

Відповідно до постанови КМУ від 14.06.2000 № 963 «Про затвердження переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників» посада керівник гуртка, секції, студії, інших форм гурткової роботи відноситься до педагогічних працівників.

Відповідно до статті 22 Закону України «Про повну загальну середню освіту» передбачено, що на посади педагогічних працівників приймаються особи, які мають педагогічну освіту, вищу освіту та/або професійну кваліфікацію, вільно володіють державною мовою (для громадян України) або володіють державною мовою в обсязі, достатньому для спілкування (для іноземців та осіб без громадянства), моральні якості та фізичний і психічний стан здоров’я яких дозволяють виконувати професійні обов’язки.

Відповідно до вимог пункту 91 наказу Міністерства освіти України від 15.04.93 №102 передбачено, що інші працівники закладів освіти можуть вести  викладацьку роботу або заняття з гуртківцями у цьому ж закладі освіти, але в середньому не більше 2 годин (12 годин на тиждень, 480 годин на рік), якщо вони на основній роботі отримують повний посадовий оклад (ставку).

У випадках, коли вищезгадані працівники отримують по основній посаді 0,5  посадового  окладу  (ставки),  їм дозволяється  вести викладацьку роботу в середньому не більше  3  годин  на  день  (18 годин на тиждень, 720 годин на рік), а при виконанні цієї роботи в 1-4 класах – до 20 годин на тиждень.

Названим працівникам за  норму годин,  визначену у цьому пункті, оплата проводиться понад основний посадовий оклад (ставку) у порядку, передбаченому відповідно для  учителів, викладачів  та керівників гуртків (за тарифікацією).

За години викладацької роботи чи занять з гуртками, виконані, як виняток, у зв'язку з виробничою необхідністю понад норму, зазначену у цьому пункті, проводиться погодинна оплата за фактичну кількість годин, але не більше 240 годин на рік.

 

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)