Звертаємо увагу на гігієну праці, умови праці під час виконання зварювальних робіт та медико-профілактичні заходи
Зварювальне виробництво включає велику групу технологічних процесів з’єднання, роз’єднання (різання), наплавлення, пайки, напилення, спікання, локальної обробки матеріалів. Зварювальні роботи проводяться на будь-якому виробництві: у машинобудуванні, верстатобудуванні, металургії, житлово-комунальному господарстві, автобудуванні, суднобудуванні, сільському господарстві. Особливості умов праці зварників характеризуються наявністю низки небезпечних і шкідливих виробничих факторів, що є наслідком зварювального процесу.
Роз’яснення щодо безпеки та гігієни праці у зварювальному виробництві надає головний державний інспектор відділу гігієни праці та атестації робочих місць за умовами праці Управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області.
На кожне стаціонарне робоче місце працівника з електрозварювальних робіт, крім площі, займаної устаткуванням і проходами, повинно бути відведено не менше 4,5 м.кв.
Для видалення зварювального пилу і газів влаштовується місцева вентиляція безпосередньо біля місця їх утворення. Організація контролю за роботою витяжних вентиляційних пристроїв здійснюється за затвердженим графіком, але не рідше одного разу у квартал.
Для захисту працівників на суміжних робочих місцях від небезпечних чинників, ділянки зварювання металів повинні бути огороджені негорючими перегородками або конструкціями порталів, консолей. Відстань від проходів від місця зварювання повинна бути не менше 5 м для захисту сторонніх працівників від випромінювання зварювальної дуги.
В разі унеможливлення виконання зазначених вимог біля місця зварювання повинні бути встановлені перегородки або ширми з негорючого матеріалу.
При проведенні робіт зі зварювання металів на відкритому повітрі над установками і зварювальними постами повинні бути спорудженні укриття (навіси) від негоди. Зварювальне устаткування повинно бути розміщене в металевих контейнерах.
У виробничих приміщеннях зварювальних цехів, де проводяться роботи зі шкідливими речовинами (кислотами, лугами), для промивання очей і шкіри повинні бути передбачені фонтанчики та душові. Оброблення поверхонь виробничих приміщень повинно унеможливлювати накопичення пилу, поглинання парів та газів і дозволяти систематичне прибирання поверхонь вологим способом.
Працівники, які виконують роботи під час зварювання металів, повинні бути забезпечені ЗІЗ (органів дихання, обличчя, очей, рук, ніг, забезпечені ЗІЗ від шуму, вібрації) та спецодягом.
Не дозволяється використовувати рукавиці і спеціальний одяг із синтетичних матеріалів типу лавсан, капрон, які не мають захисної властивості, руйнуються від випромінювань зварювальної дуги і можуть займатися від іскор і бризок розплавленого металу, спікатися при зіткненні з нагрітими поверхнями.
Забороняється застосовувати взуття з відкритою шнурівкою і металевими цвяхами.
Важливе місце у забезпеченні здоров’я робітників у зварювальному виробництві посідають також медико-профілактичні заходи.
Що саме необхідно роботодавцю забезпечити:
· санітарно-побутові приміщення для працівників (приміщення для переодягання, шафи для зберігання одягу, душові, туалети, рукомийники, кімнати прийому їжі).
· проведення медичних оглядів працівників певних категорій, попередній медичний огляд (під час прийняття на роботу) та періодичні медичні огляди (протягом трудової діяльності), відповідно вимог Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом МОЗ України від 21.05.2007 № 246.
· проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до вимог Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442.
А також дотримуватись вимог чинного законодавства:
- параметри мікроклімату в межах робочої зони повинні відповідати вимогам ДСН 3.3.6.042-99 Санітарних норм мікроклімату виробничих приміщень від 01.12.1999 р. № 42;
- рівень шуму на робочих місцях повинен відповідати нормам, встановленим ДСН 3.3.6.037-99 Санітарними нормами виробничого шуму, ультразвуку та інфразвуку від 1.12.1999 № 37;
- перевищувати норм, встановлених ДСН 3.3.6.039-99 Державними санітарними нормами виробничої загальної та локальної вібрації від 01.12.1999 № 39;
- рівні електромагнітних полів на робочих місцях повинні відповідати вимогам Державних санітарних норм і правил при роботі з джерелами електромагнітних полів, затверджених наказом МОЗ України від 18.12.2002 року № 476;
- у робочій зоні виробничих приміщень вміст шкідливих речовин не повинен перевищувати граничнодопустимих концентрацій, встановлених вимогами Наказу МНС України про затвердження вимог до роботодавців щодо захисту працівників від дії шкідливого впливу хімічних речовин від 22.03.2012 № 627.
- (ГОСТ 12.1.005-88 «Система стандартов безопасности труда. Общие санитарно-гигиенические требования к воздуху рабочей зони» втратив чинність).
Створення і підтримання нормальних санітарно-гігієнічних умов праці у зварювальному виробництві можливо досягти застосуванням технічних, профілактичних заходів:
- видалення зварювального пилу і газів з робочого приміщення за допомогою місцевої вентиляції для стаціонарних і нестаціонарних зварювальних постів;
- обладнання виробничих приміщень також загальнообмінною припливно-витяжною вентиляцією. Для компенсації повітря, що видаляється витяжною вентиляцією, повинен бути забезпечений його організований приплив;
- зниження шуму можна досягти при створенні обладнання, так і при його розміщенні у виробничих приміщеннях. Там, де неможливо знизити рівень звукової потужності, наприклад при плазмових процесах, застосовують індивідуальні засоби захисту — протишумові навушники або вкладиші;
- індивідуальні засоби захисту застосовуються також для захисту органів дихання. При невеликій концентрації газів у повітрі можна користуватися респіраторами. При високих концентраціях шкідливих речовин (при зварюванні у колодязях, цистернах, відсіках судин та інших замкнутих об’ємах) необхідно застосовувати шлангові протигази з примусовою подачею повітря. В останні роки розроблені і отримали високу гігієнічну оцінку способи подачі припливного повітря в зону дихання зварника – безпосередньо під щиток;
- для захисту від променистої енергії зварювальних дуг обладнуються постійні зварювальні пости – кабіни або встановлюються ширми;
- для захисту очей та обличчя зварника використовують спеціальні щитки і маски із захисними світлофільтрами від осліплюючої видимої частини спектра випромінювання, ультрафіолетових і інфрачервоних променів.
Звертаємо увагу, що у разі потреби (за результатами лабораторних досліджень умов праці) необхідно розробити та впровадити заходи щодо зниження шкідливого впливу виробничих факторів на працівників. Радикальним способом оптимізації умов праці зварників є впровадження автоматизації зварювальних операцій і застосування робототехніки.