Профілактика сказу у тварин та меддопомога в разі укусу

Роз’яснення надає головний державний інспектор відділу гігієни праці та атестації робочих місць за умовами праці Управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області.

Сказ- це вірусна, смертельна інфекція, розвитку якої у людини можна запобігти, якщо своєчасно провести вакцинацію. Людям вірус сказу, зазвичай, передається під час укусу заражених тварин.

 Інфікування може відбутися й через ослинення, тобто, навіть коли тварина не нанесла якихось фізичних уражень. Тож, якщо відбувся ризикований контакт з твариною – є ослинення, укус, подряпина –  то обов’язково треба звернутися до лікаря, аби була проведена оцінка ризику та призначена антирабічна допомога.

За перше півріччя 2024 року в Україні зареєстровано 611 випадків сказу, що на 247 більше, ніж за аналогічний період 2023 року. Через війну збільшилася кількість покинутих власниками бродячих тварин, що підвищує ризик нападів на людей.

92 випадки сказу тварин з початку року зафіксували на Кіровоградщині, минулого року було 100. На сказ хворіють собаки, коти, лисиці, худоба й один випадок зареєстрували в шакала. Серед людей захворювання на сказ не фіксували.

Заходи профілактики та захисту від сказу.

Суворо дотримуватися правил утримання собак, котів та інших тварин, щорічно робити їм щеплення проти сказу. Вакцинація тварин - ефективний та єдиний засіб профілактики захворювання на сказ.

Уникати контактів з дикими та безпритульними тваринами; роз'яснювати це дітям, щоб уникнути зараження не тільки сказом, але й іншими небезпечними захворюваннями.

Проявляти насторогу у разі незвичної поведінки тварини або без причини агресивної поведінки будь-якої домашньої тварини.

При виявленні трупів тварин не чіпати їх, не знімати шкіру.

Не підгодовувати безпритульних тварин у місцях, де постійно перебувають люди (особливо діти).

Виконувати правила утримання тварин, які затверджені органами місцевого самоврядування.

Продаж, купівлю, вивезення собак, котів, а також диких тварин в інші місцевості здійснювати лише за наявності ветеринарної довідки про щеплення проти сказу.

Не слід вбивати домашню тварину, що покусала або подряпала людину, за нею має бути встановлено 10-денне спостереження.

Якими мають бути перші дії після укусу чи ослинення?

Необхідно промити рану проточною водою щонайменше впродовж 10-15 хвилин і бажано з застосуванням мила, аби максимально інактивувати вірус, який міг потрапити на слизову. Після цього може бути проведена обробка рани, і необхідно максимально швидко звернутися до відповідного лікаря для проведення оцінки ризиків та надання антирабічної допомоги.

 

 

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)