Осінь — стрес для організму та ризик загострення хронічних захворювань
Головний державний інспектор відділу з питань гігієни праці та атестації робочих місць Управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області надає роз’яснення, як підготувати свій організм до будь-яких сезонних захворювань, а також захистити від них своїх близьких. Адже з настанням холодів організм стає особливо вразливим до сезонних хвороб. На їх виникнення впливає переохолодження, зменшення кількості сонячного світла, а отже й вітаміну Д, постійне перебування у закритих приміщеннях, де шанси підхопити вірус у рази вищі.
Що таке сезонні захворювання?
Захворювання, які виникають або посилюються в певну пору року, називають сезонними. Зазвичай їхня поява пов’язана зі зміною погодних умов, температури, вологості, освітленості, а також із підвищеною активністю окремих збудників інфекцій.
Існує список так званих осінніх захворювань, які вступають у фазу загострення саме восени. До цього списку входять такі хвороби.
Грип
Грип — це дуже небезпечне вірусне захворювання, яке може нашкодити здоров’ю різними ускладненнями. Саме восени починаються перші спалахи захворювань на грип, тому слід за перших холодів вживати профілактичних заходів.
Слід зміцнювати імунітет, уникати скупчення великої кількості людей, користуватися оксоліновою маззю (змащувати в носі), більше вживати натуральні фітонциди — цибулю і часник.
Хвороби ЛОР-органів, дихальної системи
Однією з перших на зміну погодних умов може реагувати хронічна патологія ЛОР-органів. Це стосується людей, які мають гайморит, фарингіт і інші хвороби горла, вух і навколоносових пазух з хронічною формою. Загострення захворювань даної групи може спостерігатися в результаті переохолодження, коли людина потрапляє під прохолодний дощ або довго знаходиться на вулиці, одягнувшись не "за погодою».
Запідозрити загострення можна за такими ознаками: закладеність носа; першіння у горлі; гугнявість голосу; біль в горлі; головний біль; підвищення температури тіла; слабкість.
При прогресуванні захворювання запальний процес може поширюватися на нижні відділи дихальної системи. Крім того, за наявності хронічного бронхіту, трахеїту, обструктивних хвороб легень, переохолодження може спочатку спровокувати загострення даної патології.
Депресії
Деякі люди, які мають лабільний психоемоційний стан, найчастіше восени страждають від депресії. Вчені пов'язують сезонне погіршення настрою з розладом обміну серотоніну, зниженням кількості мелатоніну, рівень якого залежить від сонячного світла.
Від депресії страждає 10% населення у віці старше 40 років, більша частина якого - жіноча стать. Симптоматично вона проявляється: нервозністю; поганим настроєм; зневірою; розладом сну; слабкістю; апатією.
Профілактика сезонних захворювань
Краще попередити захворювання, ніж його лікувати. Профілактика сезонних захворювань допоможе зміцнити імунітет і підвищити опірність організму до інфекцій.
- Дотримуйтеся режиму дня і сну, уникайте стресу і перевтоми.
- Харчуйтеся правильно і різноманітно. Включайте до свого раціону більше фруктів, овочів, зелені, молочних продуктів, риби та м’яса. Уникайте жирної, гострої, солодкої та солоної їжі, а також алкоголю і кави.
- Пийте достатньо води, вона допомагає виводити токсини з організму, зволожує слизові оболонки та запобігає зневодненню. Рекомендовано пити не менше 2 літрів чистої води на день, а також трав’яні чаї, компоти, соки та морси.
- Займайтеся фізичною активністю, адже помірне фізичне навантаження покращує кровообіг, зміцнює м’язи та кістки, підвищує настрій і вироблення ендорфінів.
- Вакцинуйтеся, адже це один із способів уникнути грипу та зміцнити імунітет.
- Включіть у свій раціон вітаміни — вони заповнять нестачу корисних речовин в організмі та активізують захисні функції імунної системи.