Нагадуємо про гігієну праці у галузі лісового господарства
Роз’яснення надає головний державний інспектор відділу з питань гігієни праці та атестації робочих місць за умовами праці Управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області.
Усі роботи лісового господарства виконуються на відкритих майданчиках протягом різного сезонного періоду як у влітку, так і взимку та із застосуванням різних рухомих машин, інструментів частин виробничого устаткування.
Тому на працівників даної категорії під час виконання ними трудових обов’язків діє низка шкідливих та небезпечних виробничих факторів :
- небезпеки, пов’язані з несприятливими природними виробничими чинниками (вітер, сонячна радіація, низька або висока температура зовнішнього повітря, складні рельєфні, гідрологічні та ґрунтові умови та інші)
- фізичні види небезпек (підвищені запиленість та загазованість повітря робочої зони, рівень шуму або вібрації на робочому місці; рівень електромагнітного випромінювання; електричний струм; наявність у повітрі робочої зони шкідливих речовин, розміщення робочого місця на висоті більше, ніж 1,3 м відносно поверхні землі (підлоги) тощо)
- небезпеки, пов’язані із хімічною загрозою та шкідливими виробничими чинниками (токсичні; алергенні та інші)
- небезпеки, пов’язані зі шкідливими біологічними та виробничими чинниками (хижі звірі (інші тварини), отруйні плазуни, павуки, кліщі, комахи тощо; отруйні та подразнювальні рослини, їх плоди та пилок; патогенні мікроорганізми (бактерії, віруси, рикетсії, спірохети, гриби, найпростіші) та продукти їх життєдіяльності; неорганічні подразники).
- небезпеки, пов’язані з психофізіологічними небезпечними та шкідливими виробничими чинниками (фізичні перевантаження статичні та динамічні; нервово-психічні перевантаження — розумове перенапруження, перенапруження аналізаторів, монотонність праці, емоційні перевантаження).
Для даної категорії працівників є обов’язковим проходження попередніх та періодичних медичних оглядів, який організовується та проводиться відповідно до додатків 4 та 5 «Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій», а також відповідно до статті 8 Закону України «Про охорону праці». Відповідно до статті 163 Кодексу законів про працю України на роботах зі шкідливими та небезпечними умовами праці, а також роботах, що пов’язані із забрудненням, або тих, що здійснюються в несприятливих метеорологічних умовах, працівникам видаються безоплатно за встановленими нормами спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту.
Звертаю увагу на забезпечення працюючих побутовими приміщеннями (вагончики), які використовуються для відпочинку та обігріву бригади на лісосіках. Приміщення повинні утримуватися в належному санітарному стані, чистоті; інструмент під час перевезення повинен бути укладений і запакований таким чином, щоб уникнути небезпеки травмування людей; на підлозі не має бути сторонніх предметів, які б заважали вільному пересуванню приміщенням; для запасних частин та ганчірок слід передбачати окреме місце зберігання (ящик).
Місця відпочинку, переходи та переїзди (за винятком агрегатних лісових машин зі спеціально укріпленими кабінами) повинні розміщуватися в обхід небезпечних територій.
Наголошую, що у виробничих приміщеннях, на постійних робочих місцях, у робочих зонах, у місцях для відпочинку та на території виробничих майданчиків необхідно впроваджувати заходи щодо зниження рівня вмісту шкідливих речовин у повітрі, шкідливого впливу шуму, вібрації та інших шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища на працівників.
Керівник суб’єкта господарювання на основі результатів оцінювання професійних ризиків повинен розробити та вжити необхідних запобіжних заходів для забезпечення належного стану безпеки та умов праці на робочих місцях.
Зазначений результат оцінювання професійних ризиків повинен періодично оновлюватись насамперед якщо відбулися значні зміни, внаслідок яких оцінка могла втратити актуальність (відповідність дійсності), або в разі перевищення рівня впливу на працівників шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища за результатами лабораторних досліджень.
Небезпечний професійний фактор — фактор робочого середовища, вплив якого на працівника в певних умовах може призвести до травми, раптового погіршення здоров’я працівника або його смерті.
Медичними протипоказаннями до роботи є захворювання серцево-судинної, нервової системи, порушенням органів зору і слуху та інші.