Конференція «Зроблено в Україні»: Підтримка підприємців та розвиток трудових відносин на Кіровоградщині
Фахівцем управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області спільно з фахівцями Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області та Кропивницької філії Кіровоградського обласного центру зайнятості взято участь у конференції з обміну досвідом в проєкту “Зроблено в Україні”, яка відбулась на базі Кропивницької філії Кіровоградського обласного центру зайнятості.
До участі в конференції були запрошені громадяни та фізичні особи — підприємці, які мають бажання взяти або вже взяли участь в державній програмі «Зроблено в Україні», яка запроваджена для сприяння розвитку українських виробників та стимулювання попиту на українські товари. Підприємці, які виробляють в Україні, створюють додану вартість та робочі місця, отримують від держави найбільшого сприяння.
Фахівцем Управління роз'яснений алгоритм дій роботодавця при прийманні на роботу найманого працівника. Так, відповідно до Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України) трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.(ст. 21 КЗпП України)
Письмовий трудовий договір обов’язково оформлюється у письмовому вигляді у випадках, передбачених законодавством (ст. 24 КЗпП України). При укладенні трудового договору громадянин зобов’язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку, а у випадках, передбачених законодавством, – також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров’я та інші документи.
Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 413 «Про порядок повідомлення Державної податкової служби та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу» зі змінами.
Нормами ст. 29 КЗпП встановлено, що до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором (крім трудового договору про дистанційну роботу) роботодавець зобов’язаний роз’яснити працівникові його права та обов’язки та поінформувати під розписку про умови праці, наявність на робочому місці, на якому він працюватиме, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров’я, його права на пільги та компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колективного договору; ознайомити працівника з правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективним договором; визначити працівникові робоче місце, забезпечити його необхідними для роботи засобами; проінструктувати працівника з питань техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці та протипожежної охорони. У трудовому договорі за згодою сторін можуть передбачатися додаткові умови щодо безпеки праці.
Ознайомлення працівників з наказами (розпорядженнями), повідомленнями, іншими документами роботодавця щодо їхніх прав та обов’язків допускається з використанням визначених у трудовому договорі засобів електронного зв’язку. У такому разі підтвердженням ознайомлення вважається факт обміну відповідними електронними документами між роботодавцем та працівником.
На всі поставлені питання фахівцем Управління надали вичерпні відповіді. Більше інформації про найпоширеніші питання з трудового законодавства та безпеки праці в умовах воєнного стану – на інформаційному порталі Держпраці https://pratsia.in.ua