Як за допомогою фахівця Держпраці та активної підтримки керівника закладу дошкільної освіти його працівники залишаються у ресурсному стані під час війни

Внаслідок роз’яснювальної роботи фахівця Управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці у закладах дошкільної освіти у м. Олександрія розроблені заходи з надання психологічної допомоги.

Ясла-садок №20 Олександрійської міської ради, який очолює Оксана Светлічна, став одним із перших, який вніс зміни до свого Колективного договору між адміністрацією та профспілковим комітетом, та додав у розділ «Соціальні гарантії» пункт про забезпечення надання першої психологічної допомоги на робочому місті працівникам закладу у воєнний і повоєнний час.

 У дитсадку організовано зону психологічного розвантаження, де в моменти емоційної напруги працівники можуть випити чаю або кави, довірливо поспілкуватися зі штатним психологом закладу Мариною Жовтоштан, за її допомогою впоратися зі стресами та переживаннями та повернутися до ресурсного стану. До речі, починаючи з липня цього року, пані Марина, психолог вищої категорії, на постійній основі проводить для вихователів семінари та практикуми з надання психологічної допомоги.

Цією політикою ЗДО №20 демонструє підтримку кожному працівнику і кожній працівниці закладу та визнає, що психологічний і соціальний добробут співробітників є важливою складовою здорового і продуктивного робочого середовища, прагне забезпечити психологічну підтримку кожному, хто її потребує. Цим самим сприяє активній участі співробітників у просвітницьких заходах, семінарах, консультаціях, тренінгах, які допоможуть підтримувати ментальне здоров’я.

Фактично, робота, повязана з наданням психологічної допомоги у цьому закладі почалася набагато раніше. Коли у квітні 2022 року з окупованих територій Донецької, Луганської, Хесонської та Харківської областей до міста почали прибувати біженці, дитсадок відразу відкрив свої двері, аби надати прихисток знедоленим війною людям. За період з квітня 2022 по червень 2023 року заклад прийняв більше 500 переселенців з окупованих територій – людей з жахливими особистими історіями, з понівеченими долями і травмованою війною психікою. Аби впоратися з ситуацією, що склалася, виникла гостра потреба залучати сторонніх фахівців з першої психологічної допомоги.

За словами директорки, це був неабиякий тяжкий психологічний тягар і для самих працівників дитсадку, які прагнули всіляко допомогти біженцям, вислухати їх та підтримати. Як наслідок, за півтора роки такої емоційно напруженої роботи, у працівників колективу стало помітне вигорання. З початком повномасштабного військового вторгнення в Україну всі зіткнулися з новими викликами, досвіду у вирішенні яких на той момент ще не було. у Оксана Светлічна, за рекомендаціями фахівців Держпраці, почала активно працювати над впровадженням політики психосоціальної підтримки працівникам, яку згодом схвалили на загальних зборах трудового колективу закладу 28 червня 2024 року, а нині активно впроваджують заходи у межах цієї політики.

Війна викликає відчуття безпорадності й незахищеності – як у дітей, так і в дорослих. Діти ж сприймають небезпеку і світ через призму авторитетних для них людей. Насамперед, це батьки і в другу чергу – вихователі та вчителі. Підтримати своїх вихованців працівники дитячих закладів можуть лише власною стійкістю та спокоєм.

Попри стрес, нові умови та виклики, у яких опинилися українці сьогодні, педагоги та працівники дитячих закладів продовжують виконувати свою важливу місію у розбудові майбутнього держави, вкладаючи в свідомість наших дітей те чисте і людяне, яке має бути притаманне кожному громадянину, незалежно від обставин, які склалися.

Чи можливо в умовах війни залишатися педагогам в ресурсі, тренувати психологічну стійкість та знаходити час для відновлення?

Працівники закладу в Олександрії показали, що можуть впоратись з цим завданням.

 

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)