Сезон алергій: про алергію у період цвітіння амброзії

Серпень –вересень- період сезонної алергії на пилок бурʼянів. Лідер серед рослин-алергенів – це амброзія.

Роз’яснення надає фахівець відділу з питань гігієни праці та атестації робочих місць управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області. Алергія – один із найпоширеніших у світі розладів імунної системи, що проявляється підвищеною чутливістю у відповідь на контакт із чужорідними для організму речовинами.

 Приблизно 10-30% населення світу страждає від алергічних реакцій і кількість таких осіб щорічно зростає. Алергенами, що провокують алергію, можуть бути певні харчові продукти, пилок, домашні тварини, побутова хімія, медичні препарати та інші чинники.

Алергія на амброзію проявляється у вигляді нежиттю, утрудненого носового дихання, чхання, першіння в горлі, свербіння в очах, сльозотечі, кашлю і навіть симптомів бронхіальної астми.

Амброзія – особливий алерген. Зерна її пилку мають шипи, якими вони чіпляються за слизову оболонку дихальних шляхів (тобто довго можуть перебувати в організмі), розбухають та виділяють білки-алергени. Чим більш зрілі зерна амброзії, тим більш вони алергенні. Пік алергенності рослини настає в кінці сезону цвітіння – наприкінці вересня.

Для виникнення симптомів алергії у людини-алергіка достатньо концентрації 10 зерен амброзії на 1 кубічний метр повітря. Амброзія дуже "плодовита" – одна рослина може виділяти до мільярда зерен. Вітер розносить пилок на десятки кілометрів. Тому сховатися від амброзії майже неможливо.

В амброзії багато рослин-родичів – полин, соняшник, бахчеві культури, ромашка, ехінацея, злакові трави. Вони мають майже однакові білки-алергени. Це є причиною так званої перехресної алергії між рослинами та харчової алергії на деякі плоди.

Тобто у деяких людей з алергією на амброзію можуть бути алергічні реакції при вживанні дині, кавуна, кабачків, гарбузів, огірків, насіння соняшника, халви, бананів, трав'яних чаїв, винограду, меду та продуктів бджільництва, фітопрепаратів, настоянок та вермутів. Харчова алергія може проявлятися свербежем та першінням в горлі, набряками губ, язика, слизової горла, запаленням тканин губ.

Уникнути амброзії в сезон цвітіння майже неможливо, а сезон триває понад 40 діб, коли алергени присутні в атмосфері цілодобово, але можна зменшити прояв алергії.

Як полегшити симптоми алергії та покращити якість життя:

  • носіть маску на вулиці, аби зменшити кількість пилку, який ви вдихаєте;
  • не виходьте на вулицю у вітряну погоду;
  • уникайте прогулянок з 10 до 15 години;
  • після прогулянки мийте руки, вмивайтеся або прийміть душ;
  • робіть вологе прибирання приміщень.

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)