Працівникам ТОВ «Агроактив», ТОВ «Агрозбутінвест» на Долинщині презентовано меседжі кампанії «Виходь на світло»
Фахівець відділу з питань праці західного регіону управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області в рамках кампанії «Виходь на світло!» провів інформаційно-роз’яснювальні заходи з питань переваг задекларованої праці, рівних прав і можливостей жінок та чоловіків у трудових відносинах та оплати праці для працівників ТОВ «Агроактив», ТОВ «Агрозбутінвест».
Головний державний інспектор роз’яснив, що незадекларована праця – це свідоме ухилення роботодавців і працівників від оформлення трудових відносин з метою отримання тих чи інших переваг за рахунок приховування реальних доходів, отримання соціальних пільг, несплати податків тощо.
Під час превентивних заходів інспектор наголосив, що вимоги до оформлення найманої праці залишились незмінними. До початку роботи роботодавець, відповідно до ст. 29 КЗпПУ (із змінами), зобов’язаний в узгоджений з працівником спосіб поінформувати його про:
місце роботи (інформація про роботодавця, його місцезнаходження);
трудову функцію, яку зобов’язується виконувати працівник (посада та перелік посадових обов’язків);
дату початку виконання роботи;
визначене робоче місце, забезпечення необхідними для роботи засобами;
права і обов’язки, умови праці;
наявність на робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів,
право на пільги і компенсації за роботу відповідно до законодавства і колективного договору – під підпис;
правила внутрішнього трудового розпорядку або умови встановлення режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку, положення колективного договору (у разі його укладення);
проходження інструктажу з охорони праці, виробничої санітарії, гігієни праці і протипожежної охорони;
організацію професійного навчання працівників (якщо таке навчання передбачено);
тривалість щорічної відпустки, умови та розмір оплати праці;
процедуру та встановлені КЗпПУ строки попередження про припинення трудового договору, яких повинні дотримуватися працівник і роботодавець.
При укладенні трудового договору про дистанційну роботу роботодавець повинен забезпечити виконання лише пунктів 1, 3, 5, 7-9 частини першої цієї статті та у разі потреби надати працівникові необхідні для виконання роботи обладнання та засоби, а також рекомендації щодо роботи з ними. Інформування може відбуватися у формі дистанційного інструктажу або шляхом проведення навчання безпечним методам роботи на конкретному технічному засобі. У трудовому договорі за згодою сторін можуть передбачатися додаткові умови щодо безпеки праці.
Представник Управління поінформував присутніх, що гендерна рівність – це рівний правовий статус жінок і чоловіків та рівні можливості для його реалізації, що дозволяє особам обох статей брати рівну участь у всіх сферах трудової діяльності.
Відповідно до статті 21 Конституції України усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Стаття 24 Конституції України закріплює рівність прав жінки та чоловіка, яка забезпечується у тому числі і наданням жінкам рівних з чоловіками можливостей у праці та винагороді за неї; спеціальними заходами щодо охорони праці і здоров’я жінок, встановленням пенсійних пільг; створенням умов, які дають жінкам можливість поєднувати працю з материнством; правовим захистом, матеріальною і моральною підтримкою материнства і дитинства, включаючи надання оплачуваних відпусток та інших пільг вагітним жінкам і матерям.
Фахівець також наголосив, що гендерна рівність у сфері трудових відносин включає такі принципи: рівність можливостей і однакове ставлення до чоловіків і жінок у сфері зайнятості; рівну оплату праці рівної цінності; поліпшення балансу між роботою і сім’єю для працівників; рівні підходи для пропозицій у разі зайняття вакантних посад.
Крім цього, були надані консультації з питань дотримання законодавства про працю в період дії воєнного стану.