Позитивна практика впровадження політик психосоціальної підтримки на робочому місці на території Знам’янської, Дмитрівської та Суботцівської територіальних громад
Задля покращення ментального здоров’я працівників 27 підприємств, установ та організацій, які здійснюють господарську діяльність на території Знам’янської, Дмитрівської та Суботцівської територіальних громад, запровадили у 2024 році програму психосоціальної підтримки працівників на робочому місці. Серед них: 10 у сільському господарстві, 6 - у галузі транспорту, 2 - у галузі освіти, 1 у промисловості.
На думку працівників та роботодавців запровадження такої програми на підприємстві допомогло знизити рівень стресу та підвищити задоволеність працівників своєю роботою, покращити загальний клімат на робочому місці, що в свою чергу сприяє підвищенню продуктивності праці та зниженню плинності кадрів.
У більшості підприємств є спеціально відведений простір, приміщення чи кімната, затишний куточок для розвантаження та гармонізації психоемоційного стану працівників, усунення перевтоми та підвищення рівня працездатності. Аутотренінг, приємна музика, світломузичні програми, спеціальні комплекси дихальної та атлетичної гімнастики. І все це у приміщенні з комфортним мікрокліматом. Для тих, кому можуть знадобитися умови для усунення стресу та відновлення сил, термінова психологічна допомога або приватна консультація фахівця, - на деяких підприємствах є кімнати для індивідуальної роботи із психологом.
У деяких трудових колективах проводяться психологічні тренінги, які допомагають працівникам вміти краще управляти стресом, розв’язувати конфлікти, підтримувати психічне здоров’я тощо.
Окремі керівники проводять час разом із працівниками приєднавшись до волонтерства, що загострює відчуття значимості та підвищує самооцінку. Інші вмотивовують членів колективу звернути увагу на власне здоров’я, організовуючи спортивні заходи, спільне відвідування тренажерного залу, занять з йоги.
На більшості підприємств, де запроваджені програми психосоціальної підтримки на робочому місці, встановлено механізми зворотного зв’язку для працівників, де вони можуть висловлювати свої побажання, скарги чи пропозиції щодо покращення програми підтримки.
Обмінятися досвідом та своїми успіхами завдяки продуктивності та віддачі працівників через реалізацію програми психосоціальної підтримки на робочому місці з поміж зазначених суб’єктів господарювання готові 4 підприємства, які долучитися до конкурсу, запровадженого Державною службою України з питань праці в рамках проведення всеукраїнських онлайн -заходів «Мистецтво безпеки праці» на тему: "Ефективні програми психосоціальної підтримки на роботі та їх реалізація". Їх досвід може стати важливим джерелом натхнення для інших роботодавців, які тільки починають думати про забезпечення психосоціальної підтримки свого колективу.
Звертаємо увагу! Ментальне здоров’я — це психологічний стан, при якому людина може реалізовувати свій потенціал, долати життєві стреси, продуктивно працювати та робити внесок у життя колективу.
Сьогодні, в умовах війни психічне здоров’я працівників потребує відповідних дій на рівні підприємства. Психосоціальна підтримка співробітників є пріоритетною частиною загальної політики безпеки і здоров’я на роботі. Системна турбота про психічне здоров’я так само важлива, як і турбота про фізичний стан людини, адже це може врятувати життя, запобігти травмуванню на роботі, зберегти кадровий потенціал, підвищити мотивацію і продуктивність.