Звертаємо увагу на особливості харчових отруєнь

Літо — пора відпочинку, а ще — період гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь. Це й не дивно, адже в ці спекотні дні підвищується ризик розмноження та передачі низки патогенів, які можуть спровокувати розвиток небезпечних захворювань.

 Про те, як передаються кишкові інфекції, які їх прояви та за допомогою чого можна знизити тяжкість їх перебігу інформує головний державний інспектор відділу з питань гігієни праці та атестації робочих місць Управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області.

За даними Центру контролю та профілактики захворювань  щороку хвороби харчового походження, зокрема гострі кишкові інфекції, спричиняють близько 128 000 госпіталізацій і близько 3000 смертей.

В Україні кількість харчових отруєнь збільшується і через війну. Під час воєнних дій руйнуються системи водопостачання та очищення стічних вод, можливі порушення при транспортуванні та зберіганні харчових продуктів (наприклад, відсутність холодильників, закритих місткостей), правил особистої гігієни або неможливість її дотримання (відсутність води, мийних засобів, дезінфікуючих розчинів тощо). Також можливе вживання питної води з відкритих водойм, відсутність дезінфекції питної води. Всі ці фактори додатково сприяють виникненню харчових отруєнь.

Гострі кишкові інфекції (харчові отруєння) — це захворювання, розвиток яких може викликати вживання недоброякісних продуктів, що містять різні патогенні або умовно-патогенні бактерії та їхні токсини.

Ризик харчового отруєння зазвичай виникає в спекотні літні дні. Це період високих температур, які запускають цілий ряд хімічних і біологічних процесів у їжі. В результаті знижується харчова цінність продуктів.

Продуктами, які швидко псуються є: фарш, м'ясо, риба, молочні продукти, яйця, різноманітні соуси, начинки з майонезом, вершкові сири та сметана.

Викликати гострі кишкові інфекції можуть різні види бактерій (сальмонели, шигели, єрсинії, ешерихії, клостридії, стафілококи), віруси (ротавірус, аденовірус, ентеровірус), найпростіші (амеби, лямблії) та грибки (кандиди, аспергіли).

Розірвати ланцюг зараження може правильна обробка продуктів перед споживанням, зокрема й дотримання усіх умов приготування їжі.

Приклади небезпечних інфекційних захворювань (поширених кишкових інфекцій):

Сальмонельоз – у пацієнта відмічається інтоксикація (підвищення температури тіла, головний біль, озноб, ломота в тілі), біль у животі, нудота, багаторазове блювання, діарея (водянисті пінисті з неприємним запахом і зеленим відтінком випорожнення). На тлі діареї та блювання може розвинутися зневоднення.

На Рівненщині зафіксували перший у 2024 році спалах сальмонельозу. Захворіли восьмеро людей, серед них двоє дітей.

         Холера — особливо небезпечна антропонозна інфекційна хвороба, яка характеризується епідемічною поширеністю, викликає масивну втрату рідини зі швидким розвитком зневоднення.

Амебіаз (амебна дизентерія) — це інфекційне паразитарне захворювання, яке викликають найпростіші мікроорганізми.

Гепатит A — інфекційне захворювання, спричинене вірусом гепатиту A, що уражує печінку.

Ботулізм — харчова токсикоінфекція, викликана ботулотоксином, що може призвести до тяжких наслідків, зокрема дихальної недостатності та навіть смерті.

Спори збудника ботулізму в анаеробних умовах, наприклад, у консервованих продуктах, перетворюються на вегетативну форму і починають виділяти дуже сильний екзотоксин. Людина інфікується при споживанні продукту із цим токсином.

В Україні щороку збільшується кількість захворювань на ботулізм. З початку 2024-го зареєстрували 51 випадок серед дорослого населення. У Запорізькій області помер чоловік. На Кіровоградщині цьогоріч ботулізм не реєстрували, тільки дві підозри – у лютому та травні. Лабораторно діагноз не підтвердився.

Кожне отруєння потребує обов’язкового звернення до лікаря, основні кишкові інфекції не можна лікувати вдома, а без відповідних аналізів ви не отримаєте правильного лікування.

Рекомендації для запобігання харчовим отруєнням:

·         не вживати обвітрені продукти, та такі, що тривалий час зберігалися без холодильника;

·         ретельно мити фрукти та овочі, обдавати їх окропом;

·         ретельно мити стільниці, обробні дошки, ножі та посуд, перш ніж починати застосовувати їх для приготування їжі;

·         часто мити руки й посуд;

·         не класти сирі та готові продукти на одну поверхню;

·         окремо застосовувати ножі для обробки сирих та готових продуктів;

·         м’ясо, птицю, яйця піддавати достатній термічній обробці;

·         не вживати консерви із роздутих або деформованих банок;

·         їжу, що залишилася, зберігати в холоді;

·         для пиття та приготування їжі брати тільки бутельовану або кип’ячену воду;

·         захистити їжу від комах.

Літо має бути приємним, смачним і вільним від незапланованих візитів до лікаря.

 

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)