Про дитячу працю
До Міжнародного дня захисту дітей, який відзначається 1 червня та 12 червня — Всесвітнього дня боротьби з дитячою працею Управління інспекційної діяльності проводить заходи з метою інформування роботодавців про вимоги законодавства щодо неповнолітніх працівників.
Згідно з Сімейним Кодексом неповнолітньою вважається дитина у віці від 14 до 18 років. Прийняття дітей на роботу допускається з 16 років та, як виняток, на роботу можуть приймати дітей віком від 15 років, але лише за згодою одного із батьків або особи, яка його замінює.
Для неповнолітніх громадян діюче законодавство України встановлює спеціальні умови праці, але багато хто з неповнолітніх не знають про те, що вони наділені спеціальними законними правами. До того ж деякі недобропорядні роботодавці використовують нелегальну найману працю, і в результаті неповнолітні залишаються взагалі без належних їм гарантій праці.
З неповнолітніми працівниками трудові договори обов’язково укладаються в письмовій формі. Також, неповнолітні, тобто особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України.
Обов’язковою умовою прийняття на роботу неповнолітніх є те, що неповнолітніх працівників повинні приймати на роботу лише після попереднього медичного огляду. Надалі такі працівники обов’язково повинні проходити медичний огляд — щороку до досягнення ними 21 року.
Для осіб, які не досягли 18 років при прийнятті на роботу не встановлюється випробувальний термін.
Пунктом 1 частини першої статті 51 КЗпП України для неповнолітніх працівників встановлено скорочену тривалість робочого часу: для працівників віком від 16 до 18 років – 36 годин на тиждень, для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул) – 24 години на тиждень.
Для неповнолітніх працівників, які не досягли вісімнадцятирічного віку, тривалість щорічної основної відпустки становить 31 календарний день. Щорічна основна відпустка повної тривалості надається неповнолітньому працівникові за його бажанням у зручний для нього час. Неповнолітньому працівникові може надаватися щорічна відпустка повної тривалості в перший рік його роботи на підприємстві, навіть якщо він ще не відпрацював шість безперервних місяців на цьому підприємстві. Для цього неповнолітньому працівникові потрібно лише подати заяву.
Заробітна плата працівникам молодше 18 років при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи.
Гарантії щодо праці неповнолітніх зберігаються і під час воєнного стану.