Проведено семінари для студентів та учнів освітніх закладів Світловодська, Онуфріївки, Кропивницького

В рамках заходів, присвячених відзначенню Дня охорони праці та покращення обізнаності молоді з питань трудового законодавства фахівці Управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області провели семінари для студентів ВСП "Світловодський політехнічний фаховий коледж ЦНТУ", учнів старших класів Онуфріївського ліцею (на базі філій обласного центру зайнятості) та одного із ліцеїв у Кропивницькому.

 Під час заходів обговорили важливість формування психологічно-здорового середовища на робочих місцях, що має стати пріоритетною частиною загальної політики безпеки та здоров’я на роботі. Фахівці Управління детально висвітлили питання щодо трудових правовідносин праці неповнолітніх, додаткові пільги та гарантії трудових прав.

Майбутні працівники отримали рекомендації щодо безпечного пошуку роботи та щодо того, як захистити та відстояти свої трудові права.

Увагу молоді було зосереджено на важливих питаннях щодо практичного застосування законодавства, яке регулює питання легалізації найманої праці, в тому числі й неповнолітніх, зокрема, працевлаштування на роботу та порядок звільнення.

Так, згідно з вимогами статті 188 КЗпП України допускається прийняття на роботу лише тих неповнолітніх осіб, які досягли шістнадцяти років. Як виняток, за згодою одного із батьків, можуть прийматися на роботу й особи, які досягли п’ятнадцяти років. При укладенні трудового договору з неповнолітнім додержання письмової форми договору є обов’язковою умовою для роботодавця (стаття 24 КЗпП України).

У разі наявності неповнолітніх працівників підприємства, установи та організації, відповідно до статті 189 КЗпП України, повинні вести спеціальний облік працівників, які не досягли вісімнадцяти років, із зазначенням дати їх народження.

Нормами статті 190 КЗпП України встановлено заборону на застосування праці неповнолітніх на важких роботах і на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах. Забороняється також залучати осіб молодше вісімнадцяти років до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.

Також забороняється залучати неповнолітніх працівників до нічних, позанормових робіт і робіт у вихідні дні (стаття 192 КЗпП України).

Інспектори ознайомили аудиторію з повноваженнями та структурою Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, його основними функціями та презентували доповідь на тему: «Важливість оформлення трудових відносин при працевлаштуванні молоді».

В ході зустрічей транслювали надзвичайно актуальні тематичні анімаційні ролики Держпраці, які у доступній і цікавій формі розповіли про основні права та обов’язки працівників і роботодавців, а також про вимоги законодавства про працю:

• переваги офіційного працевлаштування;

• ризики незадекларованої праці;

• порядок оформлення трудових відносин;

• випробування;

• медогляди тощо.

Для кожної молодої людини цілком природно прагнути самостійності та незалежності, особливо з настанням літнього періоду та вільного від навчання часу. Саме тому спостерігається тенденція до зростання кількості юнаків і дівчат, які, почуваючись дорослими, намагаються реалізувати своє бажання працювати та отримувати гідну оплату праці. До того ж роботодавці все частіше приймають на роботу неповнолітніх. Саме тому і роботодавцям, і неповнолітнім, корисно було б ознайомитися з особливістю правового регулювання праці неповнолітніх.

Повідомлено про можливість отримання фахової консультації з питань законодавства про працю на інформаційному порталі https://pratsia.in.ua

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)