Семінар у Долинському управлінні: Захист прав працівників з інвалідністю та ВІЛ/СНІД
Головним державним інспектором західного регіону управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці проведено семінар для представників 9 суб’єктів господарювання щодо дотримання прав працівників з інвалідністю та з ВІЛ/СНІД в Долинському управлінні Кропивницької філії Кіровоградського обласного центру зайнятості.
У семінарі взяли участь представники підприємств та організацій комунальної форми власності, приватних підприємств та фізичних осіб підприємців.
Інспектор роз’яснив, що Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів» від 21.03.1991 № 875-XII гарантує людям з інвалідністю рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства та створює потрібні умови, які дають можливість вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями та інтересами. Вони мають право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
У разі застосування праці людей з інвалідністю, роботодавці зобов’язані враховувати рекомендації МСЕК та виділяти і створювати спеціальні робочі місця для їх працевлаштування, а також створювати умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, оскільки невиконання цих рекомендацій може призвести до погіршення стану здоров’я працівника з інвалідністю, за що роботодавці нестимуть відповідальність.
Статтею 19 Закону № 875 для підприємств встановлено норматив працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 % від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працюють від 8 до 25 осіб, то одне робоче місце.
Під час укладення трудового договору особа з інвалідністю має надати роботодавцеві, серед інших документів, визначених ч. 2 ст. 24 КЗпП, документи, які підтверджують інвалідність: довідку МСЕК та виписку з акта огляду в МСЕК; індивідуальну програму реабілітації людини з інвалідністю.
Відповідно до рекомендації МСЕК під час приймання на роботу не встановлюються випробування для працівників з інвалідністю, направлених на роботу (ч. 3 ст. 26 КЗпП).
Також згідно зі ст. 173 КЗпП особі з інвалідністю за бажанням або за вимогами індивідуальної програми реабілітації можуть встановлюватися режим роботи на умовах неповного робочого дня (неповного робочого тижня) та пільгові умови праці.
Щодо людей з вірусом імунодефіциту. Сьогодні ВІЛ – це не вирок. Не можна заразитися ВІЛ через звичайний контакт. ВІЛ не поширюється повітряним шляхом, водою або укусами комах. Тобто, такі люди можуть жити звичайним життям, працювати. Достатньо вчасно вживати ліки.