Працівникам ще двох суб'єктів господарювання – детально про основні соціальні гарантії щодо працевлаштування осіб з інвалідністю

Про основні соціальні гарантії, визначені законодавством щодо працевлаштування осіб з інвалідністю, поінформував фахівець Управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області під час роз’яснювальної роботи з працівниками двох суб'єктів господарювання галузі торгівлі у Кропивницькому.

 

Зокрема, інспектор Держпраці нагадав, що відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності людей з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII з метою реалізації своїх творчих і виробничих здібностей особи з інвалідністю мають право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом. Крім того, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, згідно зі ст.18 Закону № 875 зобов’язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю. Зокрема, й спеціальні робочі місця, а також створювати для осіб з інвалідністю умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством.

Відповідно до ст.19 Закону № 875 для підприємств встановлено норматив працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4% від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працюють від 8 до 25 осіб, то одне робоче місце.

Водночас підприємства, які використовують працю осіб з інвалідністю, зобов’язані створювати для них умови праці з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії (далі — МСЕК) та індивідуальних програм реабілітації, вживати додаткових заходів безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників (ст.12 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII). Під час укладення трудового договору особа з інвалідністю має надати роботодавцеві, серед інших документів, визначених ч.2 ст.24 КЗпП, документи, які підтверджують інвалідність. А саме, довідку МСЕК та виписку з акта огляду в МСЕК; індивідуальну програму реабілітації людини з інвалідністю.

Відповідно до рекомендації МСЕК під час прийняття на роботу не встановлюються випробування для працівників з інвалідністю, направлених на роботу (ч.3 ст.26 КЗпП).

Також згідно зі ст.17З КЗпП особі з інвалідністю за бажанням або за вимогами індивідуальної програми реабілітації можуть встановлюватися режим роботи на умовах неповного робочого дня (неповного робочого тижня) та пільгові умови праці. Якщо в рекомендаціях МСЕК зазначено, що особа з інвалідністю може працювати за своєю посадою на умовах скороченого робочого дня, роботодавець на прохання працівника зобов’язаний встановити йому неповний робочий час. Для цього працівник має подати заяву про встановлення неповного робочого часу, а роботодавець — видати відповідний наказ. Причому роботодавець зобов’язаний на прохання працівника встановити робочий час тієї тривалості, про яку просить працівник. Оплата праці у цих випадках проводиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.

Гарантіями, які надаються працівникам з інвалідністю, передбачено:

- інвалідність є поважною причиною для розірвання строкового трудового договору на прохання працівника. Розірвати договір роботодавець має у строк, про який просить працівник;

- залучення до роботи в нічний час та понаднормово можливе лише за згодою особи і за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям;

- переведення на легшу роботу може відбуватися за бажанням особи з інвалідністю, роботодавець може перевести його на легшу роботу відповідно до медичного висновку тимчасово або без обмеження строку.

Крім того, інспектор зауважив, що працівники з інвалідністю, які нещодавно влаштувалися на роботу та ще не відпрацювали 6 місяців на підприємстві, можуть скористатися правом піти в щорічну оплачувану відпустку повної тривалості ще до настання 6-місячного строку безперервної роботи на цьому підприємстві. Працівники-особи з інвалідністю, які вже тривалий час працюють на підприємстві, за своїм бажанням мають право піти у щорічну відпустку в зручний для них час.

 

 

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)