Вимоги порядку атестації робочих місць за умовами праці
Атестація робочих місць за умовами праці проводиться на виконання вимог Закону України «Про охорону праці» (ст. 7, 13) згідно з порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 р. №442, і відповідно до Методичних рекомендацій щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджених постановою Міністерства праці України і Головним санітарним лікарем України від 01.09.92 р. №41.
Результати атестації є основою для вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», інших пільг та компенсацій (таких як – щорічна додаткова відпустка, доплата працівникам за умови праці, скорочена тривалість робочого тижня, видача молока та інших рівноцінних продуктів тощо), а також розроблення і реалізації організаційних, технічних, економічних та соціальних заходів (включаючи і колективний договір) щодо покращання умов трудової діяльності. Періодичність атестації встановлюється підприємством у колективному договорі, але не рідше одного разу на 5 років.
Не проведення атестації може загрожувати адміністративною відповідальністю за ч. 2 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення. До того ж сплата штрафу однаково не звільнить суб’єкта господарювання від обов’язку проведення атестації – контролюючі органі неодмінно видадуть відповідний припис.
Також не проведення атестації призведе до порушення прав працівників – фактично, виконуючи шкідливі та/або важкі роботи, наймана особа не одержить передбачених законодавством компенсацій і соціальних гарантій. Це дає їй підставу розірвати трудовий договір за власним бажанням без відпрацювання двотижневого строку (ч. З ст. 38 Кодексу Законів про Працю України), а також звернутися до суду (ст. 221 Кодексу Законів про Працю України).
Прес-служба Держпраці