Щодо виплати заробітку мобілізованим працівникам, які уклали контракт добровольця територіальної оборони

У рамках кампанії «Виходь на світло» головний державний інспектор Наталя Пуриш поінформувала в он-лайн форматі представників 19 суб’єктів господарювання віддалених територіальних громад про основні зміни до Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" та надала детальне роз’яснення щодо виплати заробітку мобілізованим працівникам, які уклали контракт добровольця територіальної оборони.

 Щодо обов’язку роботодавця виплачувати середній заробіток мобілізованим працівникам.

Коли йдеться про працівників, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, Мінекономіки у своєму коментарі виділило зазначену категорію в окрему групу і зробило висновок, що за такими працівниками потрібно зберігати середній заробіток.

Обґрунтування Мінекономіки наступне: пунктом 3 форми контракту добровольця територіальної оборони, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 07.03.2022 р. № 84 (далі - Форма контракту), передбачено, що на добровольця територіальної оборони, який уклав цей контракт, поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та ст. 119 КЗпП.

При цьому ст. 119 КЗпП регламентує гарантії для працівників на час виконання державних або громадських обов'язків.

У зв'язку із цим, та враховуючи, що норми Закону № 2352-IX та Форми контракту не містять змін у правовому регулюванні соціального і правового становища членів добровольчих формувань територіальних громад (далі -ДФТГ), зокрема і в частині збереження за ними середнього заробітку, законодавчих підстав для припинення виплати збереженого середнього заробітку зазначеним категоріям працівників не вбачається.

Також слід зауважити, що ч. 1 ст. 119 КЗпП чітко визначено збереження згаданих гарантій саме на час виконання державних та/або громадських обов'язків, якщо за чинним законодавством України ці обов'язки можуть здійснюватись у робочий час.

Отже, на думку Мінекономіки, роботодавець вправі вимагати від добровольця - члена ДФТГ підтвердження того, що виконання поставлених командиром завдань здійснюється у робочий час. При цьому командири ДФТГ мають здійснювати, в т.ч. і на вимогу добровольця чи його роботодавця, підтвердження виконання поставлених командиром завдань територіальної оборони у робочий час. Форма такого підтвердження не визначена законодавством. Тож командир може здійснювати підтвердження будь-якими належним чином засвідченими документами, які в достатній мірі вказують на залучення добровольця до виконання завдань територіальної оборони в його робочі (згідно визначеного роботодавцем режиму) дні.

Детально про зміни у трудових відносинах під час воєнного стану на сайті Держпраці: https://cutt.ly/qZiatcY та на інформаційному порталі Держпраці: https://pratsia.in.ua

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)