Надання відгулу працівникові та його документальне оформлення

12 листопада 2015 року Управління Держпраці у Кіровоградській області провело превентивний захід для працівників ПАТ «Кіровоградський інститут «Міськбудпроект» з питань трудового законодавства.

 Головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Ганна Царенко проінформувала присутніх стосовно надання працівнику відгулу та його документального оформлення.

Відгул, або день відпочинку, може надаватися працівникові за те, що він працював у вихідний день, ст. 72 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП). При цьому не має значення, скільки годин цього дня відпрацював працівник, оскільки відгул надається як компенсація за сам факт роботи у вихідний день. Відповідно ст. 107 КЗпП України, роботу у вихідний день належить оплачувати в подвійному розмірі, а заміна підвищеної оплати відгулом можлива лише зі згоди працівника. Щоб підприємству надати замість подвійної оплати працівнику відгул, треба  підготувати відповідний наказ про залучення працівників до роботи у вихідний день, де зазначити, що робота у вихідний день компенсуватиметься працівникам наданням іншого дня відпочинку. При цьому працівників слід ознайомити із цим наказом під підпис. Це послужить доказом згоди працівників на заміну підвищеної оплати праці відгулом. Зауважила, що строку, протягом якого працівник повинен використати відгул, законодавством не встановлено. Це питання можна вирішити за угодою між працівником і роботодавцем.

Документальне оформлення відгулу на практиці відбувається таким чином:

працівник складає заяву за їх проханням надати йому відгул. У заяві зазначається дата раніше відпрацьованого вихідного дня і дата конкретного робочого дня, у яких працівник бажає відпочити (за бажанням працівника відгул може бути приєднано до щорічної або додаткової відпустки за її наявності);

роботодавець на підставі заяви працівника видає наказ (розпорядження) про надання працівникові дня відпочинку. У наказі має бути зазначено, коли саме працівникові надається інший день відпочинку і за які відпрацьовані вихідні дні.

 На поставлені питання учасникам заходу надала вичерпні відповіді.

 

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)