Відбулася перевірка ТОВ «Єврощебінь»
В Управлінні Держпраці у Кіровоградській області підведено підсумки превентивних заходів щодо дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, ведення робіт, пов'язаних з видобуванням та переробкою корисних копалин на ТОВ «Єврощебінь» Новоукраїнського району.
Перевірка показала, що незважаючи на відсутність випадків виробничого травматизму протягом 2013-2015 років, є недоліки в частині виконання вимог з охорони праці. Обстеження робочих місць проводиться неякісно, при видачі змінних нарядів не завжди видаються вказівки на усунення порушень правил безпеки, на низькому рівні діє система збору інформації про стан охорони праці на робочих місцях.
Встановлено, що на екскаваторі «Hyundai -500», що працює на розкривному горизонті, був відсутній паспорт ведення гірничих робіт, агрегатний журнал та журнал прийому-здачі змін, вогнегасник та медична аптечка. Пошкоджено лобове скло кабіни гірничої машини. Автомобіль БілАЗ 7540 не укомплектовано упорами (башмаками) для підкладання під колеса. Не працюють передні вказівники поворотів з обох сторін та фара заднього ходу. Автомобіль не укомплектовано медичною аптечкою та знаком аварійної зупинки. БілАЗ 7540 укомплектовано одним упором (башмаком) для підкладання під колеса, згідно з вимогами необхідно два. На автомобілі не працює передній вказівник повороту з правої сторони та стоп-сигнали.
На відвалі розкривних порід не встановлено попереджувальні написи про небезпеку перебування працівників на укосах відвалів, поблизу їх основи та в місцях розвантаження транспортних засобів. Параметри складів готової продукції біля щебзаводу по висоті та повздовжнім ухилам не відповідають проектним та паспортним параметрам. Не проводиться періодична перевірка автошляхів кар’єру на відповідність їх проектам. Висота захисного валу на автодорогах у кар’єрі, з боку відпрацьованого простору, в окремих місцях менше розрахункової величини. На автомобільній дорозі на розкривний горизонт (при в’їзді на неї), повздовжній ухил перевищує проектні та паспортні параметри. На технологічних дорогах кар’єру та технологічній дорозі до складу готової продукції не встановлено достатню кількість дорожніх знаків відповідно до вимог правил дорожнього руху. Не оновлюється щомісячно схема транспортних комунікацій, що нанесена на план гірничих робіт. Не проводиться своєчасне очищення залізничної колії на складі готової продукції від розсипаного щебеню.
Недоліки також виявлено при експлуатації електрогосподарства підприємства. На дверях ЯКНО-6 КВ екскаватора ЕКГ-5А не працює механічне блокування, що унеможливлює їх відкриття при ввімкнутому роз’єднувачі. Двері не обладнано надійним замикаючим пристроєм, а закрито дротяною перетинкою. Відстань між ЯКНО та опорою, до якої приєднується повітряний ввід перевищує встановлену правилами безпеки - 10 м. На корпусі ЯКНО не нанесено назву устаткування та схему електричних з’єднань. Не представлено проект траси пересувної ПЛ, що споруджено у кар’єрі. Окремі опори пересувної ПЛ не відповідають встановленим вимогам діючого законодавства. Не проведено своєчасне випробування захисним діелектричним рукавицям. Електрогосподарство підприємства не забезпечено необхідним запасом захисних засобів. РУ-0,4 кВ біля щебеневого заводу зі сторони високої напруги не обладнано надійним замикаючим пристроєм та має вільний доступ до струмоведучих частин. На дверцятах РУ-0.4 кВ відсутній перелік засобів захисту, закріплений за даною електроустановкою. Не виконано очищення опорної та прохідної ізоляції від пилу та бруду.
На підприємстві порушуються вимоги правил охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями. На компресорі для накачування шин відсутня інформація про посадову особу, яка відповідає за його експлуатацію. Компресор не очищено від мастильних матеріалів. На заточному та свердлильному верстатах, на проммайданчику, відсутній перелік працівників, які мають право на ньому працювати, відсутня інформація про посадову особу, яка відповідає за його експлуатацію. Біля верстатів відсутні дерев’яні трапи. Захисний екран заточувального верстата не зблокований з пусковим пристроєм, що виключає можливість пуску верстата при піднятому (відведеному) екрані (реле «загрублене» дерев’яним чіпком). При зварювальних роботах використовується саморобний електродотримач. Встановлено урни для сміття, але робочі місця верстатників та зварювальників не утримуються в чистоті. Допущено зберігання кисневих балонів разом з пропановими балонами. На балонах відсутні захисні ковпаки.
Не вирішено питання подальшої експлуатації тимчасової контейнерної АЗС. Контейнерна АЗС не встановлена на бетонне покриття. Не проведено своєчасне випробування блок-пункту для підтвердження його відповідності вимогам ТУ. Відсутнє бетонне покриття для зливу автобензовозів.
На момент перевірки щебеневий завод не працював. В той же час встановлено, що на окремих натяжних барабанах конвеєрівщебеневого заводу, що доступні випадковому дотику, відсутнє огородження.
Потребує ремонту підлога у кімнаті прийому їжі, на світильниках штучного освітлення відсутня захисна арматура. На дільниці готової продукції душова для працівників у неробочому стані .
Знижено контроль керівництва за роботою служби охорони праці. Протоколи перевірки знань з питань охорони праці у працівників підприємства не мають дати проведення. Для новоприйнятих у 2015 році працівників підприємства, які залучаються до виконання робіт підвищеної небезпеки, проведено первинну перевірку знань без участі у складі комісії представника спеціального вповноваженого центрального органу виконавчої влади з нагляду за охороною праці. Службою охорони праці підприємства приписи видаються не систематично, не здійснюється контроль за їх виконанням.
Водночас перевіркою не встановлено порушень законодавства про працю та охорону праці під час проведення атестації робочих місць за умовами праці. За результатами атестації працівникам, зайнятим на роботах із важкими і шкідливими умовами праці проводять доплати, надаються додаткові відпустки. Для підтвердження пільг на пенсійне забезпечення працівникам видаються довідки встановленого зразка.
Більшу частину виявлених порушень усунено в ході перевірки. Посадовим особам надано роз’яснення щодо ефективних засобів дотримання законодавства з питань охорони праці та запобігання можливим його порушенням.
За результатами перевірки запропоновано розробити заходи на усунення виявлених порушень та забезпечити їх виконання у повному обсязі, а також притягнути до дисциплінарної відповідальності посадових осіб підприємства, бездіяльність яких призвела до порушень нормативно-правових актів з питань охорони праці.