Найманим працівникам про індексацію заробітної плати
Головним державним інспектором відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Кіровоградській області Інною Котріковою проведено семінар з питань індексації грошових доходів громадян для працівників ПП «Перше».
Надано роз’яснення про індекс інфляції або індекс споживчих цін - показник, який характеризує зміни загального рівня цін на товари і послуги, придбані населенням для невиробничого споживання. Цей показник, на підставі якого здійснюється нарахування індексації заробітної плати, визначається Держкомстатом кожного 10 числа за попередній місяць.
Індексація проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101%.
Коефіцієнти індексації необхідно розраховувати індивідуально для кожного працівника, залежно від того, який місяць для працівника буде базовим.
При розрахунку індексації заробітної плати для кожного співробітника існує поняття «базовий місяць». Для кожного працівника базовий місяць визначається індивідуально. Це може бути місяць прийняття на роботу або місяць підвищення зарплати співробітника. Індексація в базовому місяці не проводитись.
Згідно Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» індексацію грошових доходів працівників повинні проводити всі підприємства, незалежно від форм власності, а також фізичні особи-підприємці за рахунок власних коштів.
Дохід індексують у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Якщо заробітна плата менше прожиткового мінімуму, то тоді вона індексується повністю, якщо більше, то індексується тільки сума рівна прожитковому мінімуму на працездатну особу.
Звернула увагу, що доходи від підприємницької діяльності та ведення селянського (фермерського) і особистого підсобного господарства, доходи від здачі в оренду майна, від акцій та інших цінних паперів, виплати, які обчислюються із середнього заробітку (зокрема, оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця, допомога з тимчасової непрацездатності, оплата щорічних відпусток), суми соціальних пільг, одноразова допомога при виході на пенсію, допомога на поховання, допомога по вагітності та пологах, соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму, цільова разова матеріальна допомога, інші види доходів, що мають разовий характер виплати не підлягають індексації.
Фахівець відповіла на питання, що робити і куди звертатися, якщо наймач відмовляється індексувати зарплату