Під час спільного онлайн-семінару, розглянуто практичні аспекти здійснення ринкового нагляду
За спільної ініціативи фахівців у сфері державного ринкового нагляду Управління Держпраці у Кіровоградській області та Головного управління Держпродспоживслужби відбувся онлайн-семінар з питань впорядкування та вдосконалення процедури здійснення державного ринкового нагляду у відповідності до Законів України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та «Про загальну безпечність нехарчової продукції». У заході взяв участь головний державний інспектор відділу організації державного та ринкового нагляду, надання адміністративних послуг, долучилися колеги з Хмельницької, Дніпропетровської, Київської, Чернігівської та Черкаської областей.
Необхідність проведення заходу для обміну досвідом викликана законодавчими змінами, що набрали чинності 26 березня 2020 року. Йдеться про Закон України від 12.12.2019 № 367-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо зменшення тиску на бізнес з боку органів ринкового нагляду». Цей закон передбачає зміни задля вдосконалення відносин між суб’єктами господарювання та державними органами ринкового нагляду.
Основною метою спілкування фахівців стало розуміння порядку створення розпорядчих документів стосовно підготовки, проведення та оформлення результатів перевірок. Також обговорено питання щодо умов застосування штрафних санкцій до суб’єктів господарювання. Слід зазначити, що штрафні санкції значно зросли, однак їх застосування відтерміноване. Зміни до законодавства надали суб’єктам господарювання змогу уникнути накладання штрафних санкцій шляхом виконання обмежувальних (корегувальних) рішень, які винесені органом державного ринкового нагляду, у строк, погоджений із суб’єктом господарювання.
Учасники онлайн-семінару, розглянувши практичні аспекти здійснення ринкового нагляду, проблемні питання та можливі шляхи їх вирішення, дійшли висновку, що спільними зусиллями можна досягти кращих результатів у напрямку впорядкування процедури здійснення державного ринкового нагляду та контролю за нехарчовою продукцією.