Роз’яснення щодо заходів безпеки під час робіт у замкненому просторі
Практично щороку в умовах літньої спеки трапляються нещасні випадки із смертельним наслідком в галузі жилово - комунального господарства під час робіт у замкненому просторі. 27 липня такий нещасний випадок стався у Харкові, у минулі роки під час робіт в колодязях гинули люди й на Кіровоградщині. У зв’язку з цим Управління Держпраці у Кіровоградській області вкотре звертається до керівників підприємств та організацій ЖКГ з рекомендаціями вжити заходів з попередження нещасних випадків під час підвищеної температури повітря.
Зокрема, організаціям в умовах підвищеної температури повітря необхідно змістити графік робочого часу. Обмежити роботу працівників, які виконають роботи на відкритому просторі в піковий час. Збільшити технологічні перерви працівникам. Розробити графік роботи — по 30 хвилин працівники працюють, 30 хвилин відпочивають. Провести позаплановий інструктаж .
Підприємствам в умовах підвищеної температури навколишнього середовища слід звернути увагу та посилити контроль відносно виконання газонебезпечних робіт та робіт в замкнутих просторах (люках, лазах, відстійниках тощо).
Роботи у замкнутому просторі відносять до газонебезпечних робіт, тому що під час проведення можлива або не виключена можливість виділення в робочу зону вибухонебезпечних чи шкідливих парів, газів, інших речовин, здатних викликати вибух, загоряння в кількостях, що перевищують граничнодопустиму концентрацію.
Особливу увагу рекомендується звернути на забезпечення робітників засобами індивідуального захисту; стан каналізаційних та очисних споруд, забезпечення проведення робіт в колодязях під особистим контролем керівників та спеціалістів підприємств.
Працівники, які виконують роботи у замкненому просторі мають бути забезпечені контрольно-вимірювальними приладами та сигналізаторами шкідливих та небезпечних факторів навколишнього середовища – лампами ЛБВК, газоаналізаторами, протигазами ПШ-1, ПШ-2.
Роботодавці зобов’язані забезпечити належні умови праці на виробничих об’єктах в умовах дії високих температур:
- обмежити виконання робіт підвищеної небезпеки, в тому числі робіт на висоті, робіт в колодязях, шурфах, траншеях, замкнутих просторах, експлуатацію машин, механізмів;
- відкоригувати розпорядок робочого дня, тривалості робочої зміни та обідньої перерви, збільшити кількість технологічних перерв, а саме: запровадити ранній початок робочого дня і, відповідно його закінчення, зменшити тривалість робочих змін, збільшити обідню перерву;
- забезпечити працівників питною водою, не допускати їх перегріву;
- провести позапланові інструктажі з працівниками щодо дотримання вимог безпечного ведення робіт та надання долікарської допомоги у разі сонячного та теплового удару, запаморочення;
- доукомплектувати медичні аптечки на робочих місцях;
- проводити медичні огляди на початку робочої зміни працівників, які виконують роботи, що віднесені до робіт з підвищеною небезпекою, або експлуатують об’єкти підвищеної небезпеки тощо.