Під час навчання розглянуто випадки порушення антикорупційного законодавства, які зафіксовано правоохоронними органами, з метою їх недопущення в подальшій роботі

20 липня головний спеціаліст з питань запобігання та виявлення корупції Управління Держпраці у Кіровоградській області Ангеліна Мусієнко провела для працівників Управління позачергове навчання з питань запобігання корупції на тему «Неправомірна вигода як корупційний злочин».

 Під час навчання присутні опрацювали питання про обмеження та заборони, встановлені Законом України «Про запобігання корупції», відповідальність за отримання неправомірної вигоди  та розглянули випадки порушення вимог чинного антикорупційного законодавства, які зафіксовано правоохоронними органами, з метою їх недопущення в подальшій роботі.

Ангеліна Мусієнко зазначила, що в реаліях сьогодення стаття 368 Кримінального кодексу України – в лідерах за популярністю та найбільш резонансне корупційне правопорушення.

Корупція є складним і надзвичайно багатогранним явищем. Існує велика кількість визначень корупції, які висвітлюють різні аспекти цього явища. Визначення корупції зустрічається в літературі з права, соціології, кримінології, психології, фінансових і бюджетних відносин, етики, тощо.

Присутніх ознайомлено з криміналістичною характеристикою одержання неправомірної вигоди службовою особою. Звернуто увагу, що у початковій редакції Кримінального кодексу України стаття 368 мала назву «Одержання хабаря», натомість на сьогодні – «Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою». Зміна назви пов?язана в тому числі і з розширенням об?єктивної сторони.

Зазначено, що відповідно до п.1 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції», неправомірна вигода – це грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального чи негрошового характеру, які обіцяють, пропонують, надають або одержують без законних на те підстав.

Всіх працівників повідомлено про персональну відповідальність у разі скоєння корупційного правопорушення чи правопорушення пов’язані з корупцією.

Також Ангеліна Мусієнко зазначила, що отримання неправомірної вигоди чи зловживання своїм службовим становищем недопустимо для працівників державної служби і кожен несе персональну відповідальність, зокрема:

отримання неправомірної вигоди карається штрафом від семисот п’ятдесяти до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від двох до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років(ст.368 Кримінального Кодексу України);

отримання неправомірної вигоди у великому розмірі або службовою особою, яка займає відповідальне становище, або за попередньою змовою групою осіб, або повторно, або поєднане з вимаганням хабаря, – карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна(ст.368 Кримінального Кодексу України);

зловживання своїм службовим становищем карається виправними роботами на строк до двох років або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років (ст.364 Кримінального Кодексу України).

Особа, яка вчинила корупційне правопорушення або правопорушення, пов’язане з корупцією, однак судом не застосовано до неї покарання або не накладено на неї стягнення у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися  певною діяльністю, пов’язаними з виконанням функцій держави підлягає притягненню до дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Увагу присутніх акцентовано на тому, що треба знати й усвідомлювати особі, яка потрапила у ситуацію з неправомірною вигодою: відповідальність за хабар несуть дві сторони – і та, що дає, і та, що його отримує.

Відповідно до Закону, особа, яка вчинила зазначені протиправні дії, а також дії передбачені статтями 368—3, 368—4, 369, 369—2 Кримінального кодексу України звільняється від кримінальної відповідальності якщо:

встигне до того, як інформація про злочин з інших джерел стане відома органам або службовій особі які згідно із законом наділені правом повідомляти про підозру, добровільно заявить про те, що сталося;

активно сприяла розкриттю злочину.

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)