Пам’ятка про дотримання законодавства з питань охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском

Рекомендації щодо безпечної експлуатації кисневих балонів, установок, систем трубопроводів у закладах охорони здоров’я та інших суб’єктах господарювання розроблені відповідно до НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском». (Затверджено Наказом Міністерства соціальної політики України 05.03.2018 р. № 333, Зареєстровано  в  Міністерстві  юстиції  України  10.04.2018 р.  №  433/31885).

 Власники кисневих балонів зобов’язані:

- Власник (користувач) кисневих балонів зобов'язаний забезпечити безпечні умови  експлуатації і утримання їх в справному стані, із проведенням технічного огляду, експертного обстеження, та відповідати усім технічним регламентам.

- Доставка кисневих балонів під наповнення і наповнених балонів автомобільним транспортом повинна здійснюватися відповідно до вимог  «Правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів».

- При перевезенні кисневих балонів, на транспортних засобах, балони повинні укладатися на спеціальні дерев’яні стелажі та закріпленими відповідними хомутами, при нагвинченні на їхні горловини ковпаків.

- На кожному підприємстві, установі, організації, закладі, що використовує кисневі балони (блоки балонів) чи кисневі трубопроводи, повинні бути розроблені відповідні інструкції з охорони праці, плакати, стенди, з урахуванням конкретних умов безпеки їхньої експлуатації.

   Керівник  підприємства  наказом  призначає  відповідальних  осіб:

- За справний стан та безпечну експлуатацію кисневих балонів; за справний стан і безпечну експлуатацію трубопроводів постачання газоподібного кисню та посудин, що працюють під тиском; за транспортування, здачу під наповнення і отримання наповнених кисневих балонів (експедитор) (у разі виконання таких робіт).

- До обслуговування посудин і систем трубопроводів кисню можуть бути допущені особи не молодше 18 років, які пройшли медичний огляд, інструктаж, навчання та перевірку знань з охорони праці, про що мають відповідне посвідчення.

- Періодична перевірка теоретичних знань і практичних навичок обслуговуючого персоналу повинна проводитися не рідше одного разу в 12 місяців. Особи, що не пройшли перевірку знань з охорони праці і не мають посвідчення, не можуть бути допущені до самостійної роботи.

  Заходи безпеки при експлуатації кисневих балонів, мають бути спрямовані на виключення:

- Загоряння кисневих балонів; руйнації кисневих балонів; розгерметизації вузлів з’єднувальних деталей системи постачання кисню; виключити потрапляння маслянистих, олійних та будь яких інших жирових забруднень на поверхні можливого контакту з киснем; при заміні вентиля не використовувати не знежирені прокладки і деталі; не допускати виникнення джерела займання (відкрите полум'я, іскри електричного розряду, і тому подібне); не допускати падіння балонів і ударів по ним та системам, що заповнені киснем; не допускати наповнення киснем балонів, у яких закінчився термін призначеного технічного огляду; здійснювати постійний контроль за тим, щоб вентилі на балонах були надійно вкручені в горловину з забезпеченням

 необхідної  щільності; руки, одяг і взуття персоналу, обслуговуючого і експлуатуючого кисневе устаткування, мають бути чистими, не замасленими, одяг не повинен містити синтетичні волокна.

Зберігання кисневих балонів:

- Подача кисню в приміщення повинна проводитися через централізований пункт зберігання і розподілу кисню і систему трубопроводів газоподібного кисню. Балони з киснем слід встановлювати (не більше 10 штук ємкістю 40 літрів кожен) в спеціальних шафах, що не згоряють, поза будівлею в простінках на відстані не менше 4 м, від віконних і дверних отворів по горизонталі і вертикалі або в одноповерхових прибудовах з негорючих матеріалів. Центральний пункт зберігання і розподілу кисню слід розміщувати в окремих будівлях,   із стінами з негорючих матеріалів без віконних отворів з покриттям, що легко знімається і на відстані не менше 25 метрів від будівель і споруд  в яких можуть перебувати людей. Підлоги мають бути рівні з неслизькою поверхнею, виконані з матеріалів, що виключають виникнення іскри. Балони з киснем слід встановлювати на відстані не менше  ніж 1 м від опалювальних приладів.

- Встановлені в приміщенні одинарні кисневі балони мають бути закріплені до стіни або стійки за допомогою хомутів або ланцюжків, із нагвинченими на їхні горловини ковпаків.

- Складське зберігання в одному приміщенні балонів з киснем і горючими газами ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ.

Маркування кисневих балонів:

 Споживачеві  забороняється:

- Використання кисневих балонів під інші гази та не за призначенням, а також наповнювати киснем балони з під інших газів.

- Виконувати  ремонт кисневих балонів (закріплювати чи  посилювати башмак, різьбове кільце).

- Виконувати розбирання і ремонт вентилів кисневих балонів (замінювати прокладку сальника і інші деталі).

- Паління і використання відкритого вогню в приміщеннях, де зберігаються кисневі балони.

- При експлуатації балонів газ, що знаходиться в них, витрачати повністю тобто нижче залишковий тиску газу (в балоні має залишатись тиск не менше 0,05 МпА (0,5 кгс/см2).

- Направляти для наповнення киснем балони, укомплектовані вентилями, не дозволеними до застосування (дозволені вентилі ВК-86 і ВК-74).

- Отримувати і наповнювати балони без помітного спеціального блакитного забарвлення і напису чорною фарбою "КИСЕНЬ" або "КИСЕНЬ МЕДИЧНИЙ", а також експлуатувати трубопроводи кисню  без блакитного  забарвлення по всій його довжині.

- Визначати місця витоків за допомогою вогню або тліючих предметів.

- Наповнювати киснем балони із залишковим тиском нижче 0,05 МпА (0,5 кгс/см2).

- Використання забрудненого (замасленого)  ганчір’я  та,  застосування інструменту, що викликає іскріння при ударах.

- Появи слідів масла в радіусі 25 метрів від кисневих балонів чи кисневої установки (у випадку появ  маслянистих плям необхідно негайно їх засипати піском).

 

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)