Декілька найпоширеніших запитань від підприємців у період карантину

-         Чи має право роботодавець звільнити працівників у зв’язку з карантином?

 -         Роботодавець має право звільнити працівників лише з підстав, передбачених КЗпП. Оголошення карантину не є самостійною підставою для звільнення. Водночас, якщо карантином викликано спад у виробництві, роботодавець може провести скорочення штату за правилами КЗпП, попередивши працівників про їх звільнення за два місяці.

-         Чи має право роботодавець вимагати від працівників бути присутнім на робочому місці/ відмовляти у наданні працівнику відпустки?

-         На сьогодні примусове обмеження роботи введено лише для певних категорій підприємств (заклади громадського харчування, кінотеатри, торгові центри, метро, тощо). Інші роботодавці мають право доручити виконання роботи вдома, але й можуть вимагати від працівників бути присутнім на робочому місці.

Щорічна оплачувана відпустка надається роботодавцем за погодженим річним графіком відпусток. Роботодавець має право відмовити у її наданні поза графіком, крім визначених категорій працівників, які мають право на щорічну оплачувану відпустку у зручний для них час (особи з інвалідністю, жінки з двома і більше дітьми до 15 років, одинокі матері тощо).

Неоплачувана відпустка (будь-якої тривалості на час карантину) надається за бажанням працівника та з погодження роботодавця. Водночас в окремих випадках роботодавець зобов’язаний надати працівнику неоплачувану відпустку (матері або іншій особі для догляду за дитиною до 14 років на час карантину - на період карантину; одинокій матері чи батьку – на 14 днів; особам з інвалідністю – до 60 днів тощо).

Газета «Праця та зарплата» № 12 31 березня 2020

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)