ДО УВАГИ СУБ’ЄКТІВ ДЕКЛАРУВАННЯ!

Декларування унікального номеру запису в Єдиному державному демографічному реєстрі.

З 1 січня 2020 року під час заповнення електронних декларацій про доходи потрібно буде вписувати відомості про свій унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (далі - УНЗР) та вказати відповідні номери членів сім’ї. Роз’яснення надає головний спеціаліст з питань запобігання та виявлення корупції Ангеліна Мусієнко.

 Це передбачено змінами, внесеними до статті 46 закону "Про запобігання корупції", які набули чинності 18 жовтня 2019 року. Для реалізації зазначених вимог, Національне агентство з питань запобігання корупції (далі –НАЗК) готує пропозиції щодо зміни вигляду бланка е-декларації, щоб там уже був передбачений номер запису в УНЗР.

У разі відсутності у суб’єкта декларування або членів його сім’ї УНЗР передбачається можливість обрання суб’єктом декларування відповідного значення цього поля.

Унікальний номер запису в УНЗР уже мають власники ID-карток та закордонних біометричних паспортів. Цей номер написаний безпосередньо на паспорті – це дві послідовності з восьми та п’яти цифр, розділених дефісом. Цей унікальний номер запису в Реєстрі є незмінним протягом всього життя людини.

Якщо ж потрібно отримати витяг із Єдиного державного демографічного реєстру, потрібно звернутися до будь-якого територіального відділення Державної міграційної служби. Отримання цієї довідки є безкоштовною послугою, яку мають виконати протягом трьох днів.

Підстави для подання повідомлень про суттєві зміни у майновому стані.

З 1 січня 2020 року буде розширено коло підстав для подання повідомлень про суттєві зміни у майновому стані.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції» внесені зміни до частини другої статті 52 Закону України «Про запобігання корупції».

Положення частини другої цієї статті застосовуються до суб’єктів декларування, які є:

службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище;

які займають посади, пов’язані з високим рівнем корупційних ризиків, відповідно до статті 50 цього Закону України «Про запобігання корупції».

У разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб’єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку зобов’язаний повідомити про це НАЗК.

Проблемні питання, які виникають при поданні повідомлення про суттєві зміни у майновому стані у разі придбання авто за межами України.

Вартість придбаного за межами України транспортного засобу, щодо набуття у власність якого суб’єкт декларування повинен подати повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, має зазначатися без врахування витрат зі справляння податків, зборів та інших обов’язкових платежів, пов’язаних із ввезенням такого транспортного засобу на митну територію України та його державною реєстрацією.

Придбання суб’єктом декларування транспортного засобу за межами України, що підтверджується відповідними документами, без державної реєстрації такого транспортного засобу вважається «придбанням майна» в розумінні частини другої статті 52 Закону України «Про запобігання корупції».

 Суб’єкт декларування зобов’язаний подати повідомлення про суттєві зміни у майновому стані у разі придбання ним транспортного засобу за межами України, вартість якого перевищує 50 прожиткових мінімумів (для 2019 року – 96050 грн, для 2020 року – 105100 грн), встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, протягом 10 днів з моменту набуття права власності за договором.

Слід пам’ятати, що при здійсненні суб’єктом декларування реєстрації транспортного засобу або його митному оформленні, зокрема сплаті ввізного мита, акцизного податку чи податку на додану вартість, суб’єкт декларування у звітному періоді здійснив видаток, що перевищує встановлений поріг декларування (50 прожиткових мінімумів), то такий видаток повинен бути відображений у розділі «Видатки та правочини» декларації.

 З 1 січня 2020 року в такому випадку необхідно буде подавати також повідомлення про суттєві зміни у майновому стані.

     Повідомлення про відкриття суб’єктами декларування та/або членами їх сім’ї валютного рахунка за кордоном.

Стаття 52 Закону України «Про запобігання корупції» передбачає додаткові заходи фінансового контролю. А саме, у разі відкриття суб’єктом декларування або членом його сім’ї (в т.ч. їх неповнолітніми дітьми)  валютного рахунка в установі банку-нерезидента відповідний суб’єкт декларування зобов’язаний у десятиденний строк письмово повідомити про це НАЗК у встановленому ним порядку, із зазначенням номера рахунка і місцезнаходження банку-нерезидента.

Такі обставини виникають, зокрема, при перебуванні суб’єкта декларування на лікуванні за кордоном; вступі неповнолітніх членів сім’ї суб’єктів декларування до навчальних закладів за межами України тощо.

Зверніть увагу, що у трактуванні Закону України «Про запобігання корупції» членом сім’ї є особа, яка перебуває у шлюбі із суб’єктом, зазначеним у частині першій статті 3 цього Закону, та діти зазначеного суб’єкта до досягнення ними повноліття – незалежно від спільного проживання із суб’єктом, а також будь-які особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки із суб’єктом, зазначеним у частині першій статті 3 цього Закону (крім осіб, взаємні права та обов’язки яких не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.

 

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)