Безпека на АЗС: яку роботу проводить Управління Держпраці
Пожежа на автостоянці у Кропивницькому на вулиці Київській, що сталася 27 березня цього року, мала резонанс на всю Україну. Вона спричинила сім вибухів різної потужності, від чого загорілись 10 легкових і 8 вантажних автомобілів та будівлі колишньої СТО. Постраждали четверо працівників, один помер. Громадськість та ЗМІ цікавляться ходом розслідування цього нещасного випадку та діяльністю Управління у сфері нагляду за об'єктами підвищеної небезпеки, авто- та газозаправних станцій, пунктів, комплексів- АЗС, АЗК, АГЗП, АЗГС.
У відповідності до вимог Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, комісією із спеціального розслідування причин групового нещасного випадку опитані усі особи, причетні до події. За попередньою інформацією, під час зливно – наливних операцій з автоцистерни перевізника в іншу сталася розгерметизація зливного рукава та вилив зрідженого вуглеводного газу під тиском у навколишнє середовище. Тиск газів пошкодив рукав для зливу. Виник спалах і спричинив вибух автоцистерни для перевезення газу. Від цього загорілися дві цистерни та інший транспорт.
Але офіційну відповідь на запит до правоохоронних органів щодо інформації про причини загоряння та виникнення вибухів ємностей по вулиці Київській 48А Управлінням поки що не отримано. Для цього Ухвалою Слідчого судді Кіровського районного суду м. Кропивницького призначено проведення комплексної судової пожежно-технічної експертизи та експертизи безпеки життєдіяльності. На даний час вказані експертизи не завершено. Розслідування триває.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі – Закон № 877-V).
Відповідно до Закону, заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах.
Планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня
року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб’єкта господарювання та виправлення технічних помилок (ст. 5 Закону №877-V).
Відповідно до Плану заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) Державної служби України з питань праці на 2019 рік, затвердженого наказом Держпраці від 29.11.2018 № 126 з початку 2019 року, посадові особи Управління перевірили 13 АЗС, АЗК, АГЗП. За результатами керівникам суб’єктів господарювання були надані обов’язкові для виконання приписи.
Найхарактерніші порушення, які були виявлені під час здійснення планових перевірок: відсутні акти періодичного регулювання дихальних клапанів; відсутні схеми резервуарних парків; гумовотканинні рукави, що використовують при операціях зливання-наливання не мали маркування; не проводилась перевірка спрацювання запобіжного скидного клапана шляхом короткочасного їх відкриття тощо.
Суб'єкт господарської діяльності розробляє заходи щодо усунення недоліків, виявлених під час проведення перевірки та надає до Управління відповідь про виконану роботу.
Згідно з Законом, результати здійснення державного нагляду (контролю) щодо виявлення або відсутності порушень законодавства, посилання на відповідні вимоги законодавства у разі виявлення порушень вносяться до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю).
Доступ до відомостей інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних) здійснюється через мережу Інтернет та є відкритим і безоплатним.
Проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених статтею 6 Закону №877-V забороняється.
Інспекторським складом Управління постійно проводяться семінари, наради, роз’яснювальна робота щодо запобігання виникнення аварій, пов'язаних з використанням нафтопродуктів та зріджених вуглеводних газів на АЗС, АЗК, АГЗП. Розглядаються питання щодо вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при зберіганні, транспортуванні та використанні небезпечних речовин, - дизельного пального, бензину, мастильних матеріалів. Зокрема, під час засідання обласної ради з питань безпечної життєдіяльності населення. Постійно обговорюються дії працівників при виникненні аварійної ситуації на території підприємства.
Управління Держпраці постійно співпрацює з Управлінням захисту економіки в області та зі Службою безпеки України, у разі потреби надає матеріали щодо відповідних дозвільних документів, здійснення перевірок на АЗС, АЗК, АГЗП, АЗГС.
Головні державні інспектори відділу нагляду на виробництві і на об’єктах підвищеної небезпеки надали консультативну допомогу при проведенні перевірки автогазозаправних пунктів Долинським відділом Олександрійської місцевої прокуратури, Маловисківським відділом Знамя’нської міцевої прокуратури та Знамя’нської міцевої прокуратури.
Управління завжди відкрите для ЗМІ (тел./факс (0522) 24-53-71 e- E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. ; Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. ;).