За ініціативи Управління Держпраці у Кіровоградській області на базі Учбово – тренувального центру ПАТ «Кіровоградобленерго» м. Кіровоград, було організувано та проведено виїзний семінар – практикум з питань організації безпечн

   Мета проведення превентивниого заходу це - забезпечення єдиного підходу щодо організації і здійснення державного нагляду за охороною праці  та  зменшення виробничого травматизму на підприємствах, дотримання вимог нормативно-правових актів з трудового законодавства та охорони праці працівниками та роботодавцями.

   Семінар проведено за участю  запрошених  фахівців   підприємств енергетичної  галузі  та  споживачів  електроенергії    таких як :  ПАТ «Кіровоградобленерго»,      Кіровоградські  магістральні  електричні мережі  Дніпровської електроенергетичної  системи  Національної  Енергетичної  Компанії «Укренерго»  Міненерговугілля України, ДП  «Кіровоградська  мехколона» ПАТ «Київсільелектро»,    ТОВ  «Енергобудпроект -2»,    ВАТ  «Гідросила»,  ПАТ  « Кіровоградграніт» та  проведено в  два  етапи :  практичного  та  теоретичного.

 Перед  теоретичною  частиною  присутніх  запросили  на  навчальний   полігон,   де начальник   Учбово – тренувального  центру   ПАТ  «Кіровоградобленерго»  м. Кіровоград, Бащенко  Володимир  Миколаєвич     продемонструв  учасникам семінару  тренувальний комплекс,  який  забезпечує придбання необхідних навиків по запобіганню нещасних випадків при виконанні робіт в електроустановках та повітряних лініях електромереж, щодо застосування нової техніки, обладнання та технології виконання робіт,  з використанням пристосувань та засобів захисту,  а також відпрацювання безпечних прийомів зняття потерпілих з висоти з використанням манекенів – тренажерів  при наданні першої долікарської допомоги.

   З  вступним словом до присутніх   звернувся в.о. начальника відділу  нагляду  у машинобудуванні та енергетиці Управління Держпраці -  головний державний інспектор   В. Рябченко   ознайомив слухачів з  даними   про рівень  виробничого травматизму,    які сталися в 2014 – 2015 роках  в Україні  та в області на підприємствах  під час виконання робіт в енергетичній  галузі ,   основні  обставини і причини нещасних випадків  електротравматизму  та   їх  короткий  аналіз,  який  свідчить,  що  система  управління  охороною  праці  значної  кількості  підприємств  функціонує  з  недоліками,   заходи  з  недопущення  електротравматизму  вживаються  не  в  повному  обсязі,    систематичне  нехтування  своїми  обовязками  відповідальними  за  безпечне  проведення  робіт. 

   Слово  для  доповіді   взяв     начальник  служби  з  охорони   праці                ПАТ  «Кіровоградобленерго»     С. Гарькавий    який сказав,  що  питанню безпеки і особливо електробезпеки на нашому підприємстві завжди приділялося, приділяється і буде приділятися найбільша увага з боку керівництва товариства, Правління компанії та керівників всіх структурних підрозділів.

   Причому це стосується як недопущення виробничого травматизму так і недопущення травматизму сторонніх осіб, особливо дітей, на нашому обладнанні.

   Для цього:

- в товаристві створена та функціонує служба охорони праці;

- побудовано та діє Учбово-тренувальний центр;

- розроблено на діють на підприємстві інструкції з охорони праці для всіх робітничих професій та видів робіт з підвищеною небезпекою (загальна кількість 106 видів);

- розроблено та діють "Положення про навчання працівників з питань ОП, ТЕ та ПБ", "Положення про спеціальну підготовку працівників "ПАТ "Кіровоградобленерго".

- щороку,   традиційно в березні місяці проводиться місячник безпечного виконанню робіт;

- в період з жовтня по кінець травня згідно з наказом організовується та проводиться по всім структурним підрозділам та виробничим дільницям щорічне навчання на виробництві (таке навчання проводиться кожного понеділка з працівниками робітничих професій а з майстрами, інженерами та іншими працівниками з числа керівників та спеціалістів кожен другий та четвертий вівторок кожного місяця);

- щомісячно за окремо розробленими програмами проводяться Дні охорони праці;   

- проводяться також щороку Дні майстра, Дні оперативного працівника, змагання з професійної майстерності виробничих підрозділів нашої компанії;

- постійно через засоби масової інформації проводиться роз'яснювальна робота з населенням області про небезпеку враження електричним струмом, а в дитячих учбових закладах працівниками ПАТ "Кіровоградобленерго" проводяться заняття з дітьми;

- проводиться багато інших заходів направлених створення безпечних умов праці наших працівників.

   Але, мабуть найбільша увага приділяється перевіркам робочих місць та перевірці знань працівників з питань охорони праці. З початку року службою охорони праці та керівниками структурних підрозділів було перевірено 4163 робочих місця, виявлено та усунуто 3327 порушень нормативних документів з охорони праці.

  Особлива увага при перевірках робочих місць звертається на виконання організаційних та технічних заходів безпечного виконання робіт, виконання обов’язків, передбачених ПБЕЕ осіб відповідальних за безпечне проведення робіт: видаючого наряд чи розпорядження, особи яка видає дозвіл на підготовку робочого місця, особи яка готує робоче місце, допускача, керівника робіт чи наглядача та інших членів бригади.

   У разі виявлення таких порушень до працівників наказом по підприємству застосовуються відповідні заходи впливу.

   Так з початку 2015 року позбавлено або зменшено розмір премії - 698 працівникам, призначено позачергову перевірку знань - 10 працівникам, оголошено догани – 8 працівникам, Звільнено з роботи  - 3 працівників.

Витрати на охорону праці з початку року становлять 1 008 716 грн.

з них:

проведення медоглядів – 38,5 тис. грн.

придбання спецодягу – 762,5 тис. грн.

Придбання засобів захисту – 102,5 тис. грн.

придбання засобів індивідуального захисту

забезпечення спецхарчуванням – 56 тис. грн.

Виконання заходів колективного договору 11 тис. грн.

    Виступ заступника  начальника  відділу  з   охорони  праці   Кіровоградських МЕМ ДЕС НЕК «Укренерго»  Міненерговугілля України   Барташ Ю.П., який   всім  присутнім  нагадав  про  гострі  питання збереження  цілісності металевих опор повітряних ліній.    Які  у разі розбирання  металевих частин опори порушується їх конструктивна міцність, що може призвести до руйнування не тільки розібраної опори, а й сусідніх з нею.   Як наслідок таких крадіжок : аварійне відключення енергопостачання,    підвищується вірогідність виникнення аварійної ситуації в енергосистемі України,   необхідність проведення аварійно-відновлювальних робіт на повітряних лініях державного значення,   які проходять по територіям землевласників.

   При  обстеженні ліній електромереж були виявлені не поодинокі випадки  забудов та посадки  дерев в охоронних зонах ліній електромереж, наявність значної кількості порослі дерев, а також спалювання під лініями електромереж різного виду горючих матеріалів.    Щорічно власники електромереж надсилають листи до селищних рад,      екологічних інспекцій,     райдержадміністрацій,    пожежних частин області, проводять претензійну роботу з землекористувачами   (вручають повідомлення про заборону спалювання після жнивних залишків та збереженню енергетичного державного майна),   звертаються  через засоби масової інформації (публікації в газетах, відеоролики по телебаченню)  та зобов'язують землекористувачів дотримуватись вимог правил «Охорони електричних мереж»  та виконувати вимоги Протоколу №5 «Позачергового засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій» від 05.03.2015р. про заборону спалювання залишків соломи та стерні після збирання зернових, сухої рослинності на не оброблювальних землях, які можуть привести до аварійного відключення ПЛ державного значення та збоїв в роботі Енергетичної системи України, які можуть привести до непередбачуваних наслідків.

   Під час семінар – практикуму,  задля попередження виробничого травматизму,   були   також заслухані  представники підприємств   ДП  «Кіровоградська  мехколона» ПАТ  «Київсільелектро»,  ПАТ « Кіровоградграніт»,    ВАТ  «Гідросила»,        ТОВ  «Енергобудпроект -2»,    де  в  своїх   доповідях було розглянуто  основні вимоги законодавства з охорони праці   порушення яких найчастіше призводять до трагічних наслідків.

   Зокрема,  обговорили питання :

   функціонування на підприємстві системи управління охороною праці, своєчасності проведення навчання, перевірки знань та інструктажів з питань охорони праці, наявність інструкцій з охорони праці по професіях та видах робіт, підготовки кадрів, проходження стажування новоприйнятих на роботу працівників, відповідності освіти керівного складу, професійного добору,    створення  безпечних і нешкідливих умов праці на кожному робочому місці,  обов'язки осіб, що відповідають за забезпечення проведення робіт,   допуск до викання робіт без навчання та інструктажів з охорони праці. вимоги електробезпеки на будівельних майданчиках,  організаційні та технічні заходи для безпечного проведення робіт в електроустановках, організація безпечного виконання робіт на комутаційних апаратах в електромережах напругою  6-10кВ., невиконання вимог безпеки щодо організації живлення переносного електроустаткування і ручного електроінструменту, що використовуються поза приміщеннями (невикористання пристроїв захисного відключення та розподільних трансформаторів з напругою не більше 25 В), організація та виконання робіт в електроустановках із застосуванням автомобілів, вантажопідіймальних машин, механізмів та драбин,   невикористання індивідуальних та колективних засобів захисту.

   З  заключним   словом  виступив  головний державний інспектор відділу нагляду  у машинобудуванні та енергетиці Управління Держпраці    П.  Третяк  який    проаналізував заходи, які застосовуються на підприємствах  під час виконання робіт з експлуатації та обслуговування електроустановок ,   утримання у безпечному технічному стані електрообладнання,  їх відповідність  вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.  Рекомендовано жорстко дотримуватися вимоги статті 14 Закону України  «Про охорону праці»  в частині «дбати про особисту безпеку і здоров'я,   а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства; знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту».

  Було також звернено увагу присутніх на основних вимогах «Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 року № 1232. При цьому вкотре було нагадано про вимоги своєчасного надсилання повідомлень про нещасні випадки та адміністративну відповідальність керівників підприємств за порушення цих вимог.
 Підкреслено про вимоги законодавства щодо необхідності додержання вимог нормативно-правових актів з охорони праці  і  керівництвом підприємства,   і працівниками.

   Наприкінці зустрічі фахівці   Управління Держпраці відповіли на запитання учасників семінару щодо особливостей експлуатації обладнання та виконання робіт з підвищеною небезпекою,  вдосконалення на підприємстві системи управління охороною праці, тощо.    Зустріч завершилася активною дискусією.

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)