Інспектор нагадала переваги легальної праці

Головний державний інспектор Управління Держпраці у Кіровоградській області Ірина Яновська взяла участь у семінарі з питань легалізації зайнятості та заробітної плати населення. Захід проводився для шукачів роботи на базі Петрівської районної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості.

 Ірина Яновська пояснила, що від величини страхового стажу та розміру офіційної заробітної плати, з якої сплачені внески залежить рівень соціального та пенсійного захисту людини.

Конституцією України визначено, що кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням гарантований соціальний захист громадян за рахунок сплати страхових внесків.

Між тим, наразі ми спостерігаємо високий відсоток людей, які реалізують свій трудовий потенціал без належного оформлення трудових відносин.

Управління Держпраці наголошує: працівники, погоджуючись на виконання робіт «нелегально», при виникненні трудових спорів стають повністю безправними перед роботодавцем, бо стосовно таких працівників не діють передбачені трудовим законодавством державні гарантії.

Працівникам, перш, ніж погодитися на пропозицію роботи без укладання трудового договору з оплатою праці «у конверті», варто зважати на переваги офіційного працевлаштування. Лише у разі офіційного працевлаштування працівник може бути впевнений у фінансовій стабільності прийдешнього дня, а також  у захисті та поновлені своїх конституційних прав громадянина України, зокрема :

  • права на заробітну плату не нижче гарантованої законом (у тому числі, доплати, надбавки й інші заохочувальні виплати);
  • права на одержання соціальних гарантій, передбачених законодавством для найманих робітників — зокрема:

      на відпустку, у тому числі, і на відпустку у зв'язку з вагітністю, пологами й по догляду за дитиною;

      на оплату тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною;

       на достроковий вихід на пенсію (якщо робота пов'язана зі шкідливими умовами праці);

     на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві й професійних захворювань, і, як наслідок — на одержання страхових виплат у випадку травм або профзахворювань;

  • права на належні, безпечні й здоровіші умови праці — у роботодавця відсутній обов'язок у забезпеченні таких умов для неофіційно оформлених працівників. При цьому, неофіційно оформлений працівник змушений працювати надурочно (без вихідних і без додаткової оплати праці);
  • права на працю - неофіційно найманий робітник може бути звільнений у кожний момент. При цьому, такий працівник може не одержати вихідну допомогу й оплату за виконану роботу.

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)