Під час робочої групи з питань легалізації зайнятості та зарплати в облдержадміністрації йшлося про відстоювання соціальних прав працівників
Про активізацію роботи з подолання нелегальної праці йшлося під час розширеного засідання обласної робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення, яке відбулося наприкінці минулого тижня в облдержадміністрації. Провели засідання Голова правління Пенсійного фонду України Олексій Зарудний та голова ОДА Сергій Кузьменко за участю заступника директора департаменту з питань праці Держпраці Олени Коновалової, начальника Управління Держпраці Сергія Подорожного, заступника начальника Управління Оксани Харченко, начальника головного управління Пенсійного фонду Наталії Сімонян, представників Фонду, Державної фіскальної служби, Спілки підприємців малого та середнього підприємництва Кіровоградської області, голів райдержадміністрацій, міськвиконкомів, керівників підприємств-боржників.
Сергій Кузьменко поінформував, що з початку року міжвідомчою робочою гупою з легалізації трудових відносин проведено майже 1,6 тисяч обстежень, в результаті яких легалізовано працю 309 осіб. Оксана Харченко, зокрема, прозвітувала про роботу Управління Держпраці в напрямку подолання нелегальної зайнятості. Так, інспектори праці групами по декілька чоловік намагаються охопити візитами всіх роботодавців області. Спільні виходи також проводяться одночасно з представниками міського військкомату та нарядом національної поліції.
Перший візит інспектора проводиться в рамках інформування про найбільш ефективні способи дотримання законодавства про працю. Вже протягом квітня проведено 16 таких виходів. Під час кожного охоплюється від 20 до 50 роботодавців. Вручено близько тисячі буклетів з роз’ясненнями наслідків нелегальної праці як для роботодавців, так і для працівників. Під час виходу інспектори бачать кількість людей, які працюють у кожного роботодавця, всім надається можливість самостійно виправити порушення, оформити трудові відносини з працівниками та повідомити про це Управління.
Якщо порушення не усунено, то наслідком другого візиту інспектора праці будуть всі передбачені законодавством заходи впливу, в тому числі і штрафна санкція відповідно до статті 265 КЗпП України.
Також з метою легалізації трудових відносин щомісячно проводиться аналіз виданих Управлінням дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки.
Вже в квітні у 7-ми суб’єктів господарювання виявлено розбіжність між кількістю працівників, інформація про яких вказана у висновках експертиз, та кількістю працівників за даними Пенсійного фонду України. Дані суб’єкти в першу чергу підпадатимуть під інспекційні відвідування в травні. Протягом 4-х місяців за результатами проведених заходів контролю, інформаційно-роз’яснювальної роботи та відвідувань роботодавців з метою інформування про найбільш ефективні способи дотримання законодавства про працю суб’єктами господарювання самостійно укладено 424 трудові договори з працівниками
Втім, зазначив Олексій Зарудний, за різними оцінками, близько 30 відсотків нелегальних працівників ще перебуває в тіні. Тому, діяльність щодо подолання такого ганебного явища як «зарплата в конверті» потребує активізації і тільки спільними зусиллями відповідних служб можна отримати певний результат – переконаний Олексій Зарудний.
Голова ПФУ зосередив увагу на Реєстр застрахованих осіб Пенсійного фонду – інформаційну систему, використання якої контролюючими службами дасть позитивний ефект у подоланні незадекларованої праці.