Рада безпечної життєдіяльності населення : найбільш травмонебезпечними в галузі АПК є механізовані процеси
Як вберегтися від нещасних випадків та виробничих травм під час весняно – польових робіт обговорювалось сьогодні на засіданні ради безпечної життєдіяльності населення під головуванням першого заступника голови облдержадміністрації Сергія Коваленка, яка пройшла за участю начальника Управління Держжпраці Сергія Подорожного, представників Управління – начальника відділу нагляду в АПК та СКС Ірини Чирви – Репетир та завідувача сектору розслідувань, аналізу, обліку аварій та виробничого травматизму Олега Лисенка. Перебіг засідання слухали в режимі он-лайн голови райдержадміністрацій, територіальних громад та міські голови.
Олег Лисенко повідомив про загальний ріст виробничого травматизму в області: протягом 2017 року на виробництві травмувалося 112 працівників, що на 55 відсотків більше, ніж у 2016 році. Конкретно в галузі АПК, стан травматизму залишився на рівні минулорічного, - констатувала Ірина Чирва – Репетир. Так, на сільськогосподарських підприємствах було травмовано 9 осіб. Окремо начальник відділу зробила акцент числі травмованих у харчовій промисловості та на підприємствах, що займаються переробкою сільськогосподарських продуктів, яке зросло протягом року у сім разів ( 14 випадків проти 2).
Ірина Чирва - Репетир проінформувала про смертельні нещасні випадки, пов’язані із виробництвом (у сільському господарстві – 2, у харчовій промисловості – 1).
Так, 31 березня 2017 року тракторист фермерського господарства Гордієнка А.В. в Кіровоградському районі під час дискування бороною причіпною БП-4, агрегатованою з колісним трактором марки ХТЗ – 150 випав з кабіни трактора, внаслідок чого потрапив під диски борони та смертельно травмувався.
11 вересня 2017 року стався нещасний випадок із смертельним наслідком з механізатором току товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Елітне насіння» в Олександрівському районі внаслідок наїзду на нього вантажним автомобілем САЗ-3508 під час вантажо-розвантажувальних робіт полови з бункера після очистки у склад. Потерпілий керував процесом під’їзду автомобіля під бункер в стані алкогольного сп’яніння тяжкого ступеню - в крові виявлено етиловий спирт в кількості – 3,42 г/ дм.
У листопаді 2017 року у ТОВ «Новомиргородський цукор» слюсар-ремонтник під час роботи потрапив до стрічкового конвеєру та отримав травми, несумісні з життям.
Причини настання нещасних випадків: організаційні, психофізіологічні та технічні.
Ірина Чирва – Репетир наголосила, що найбільш травмонебезпечними є механізовані процеси в галузі агропромислового розвитку:
недосконалість конструкцій машин і устаткування, самого технологічного процесу;
несправність верстатів, машин, ручного інструменту;
відсутність захисних засобів а машинах, обладнанні, устаткуванні.
Небезпеку становлять механізовані роботи під час обробітку ґрунту, внесення пестицидів та агрохімікатів, під час жнив та інших технологічних операцій збирання і переробляння врожаю.
Левова частина випадків травмування в галузі сталися в наслідок особистої недбалості та нехтуванням особистою безпекою, невиконання посадових інструкцій та інструкцій з охорони праці, недотримання правил трудового розпорядку підприємства.
З метою організації та здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі області Управлінням Держпраці у Кіровоградській області в плановому порядку проводяться комплексні перевірки суб’єктів господарювання (виробничих об’єктів) дотримання законодавства про охорону праці, промислової безпеки та законодавства про працю.
Фахівці Управління провели перевірки 221 суб’єктів господарювання галузі сільського господарство, 9 – лісового господарства, 36 – підприємств переробки сільгосппродукції та 1224 виробничих об’єктів суб’єктів господарювання.
Начальник відділу також вказала на системні порушення законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки в сільськогосподарських підприємствах, які впливають на стан небезпечного ведення робіт :
відсутні дозвільні документи на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (це стосується таких об’єктів, як газові сушарки, зберігання та експлуатація балонів, зварювальні роботи, експлуатація вантажопідіймальних машин та механізмів; роботи із зберігання та переробки зерна, автозаправочні станції та обслуговування ємностей із паливно-мастильними матеріалами);
допускаються порушення при веденні документації з охорони праці (журнали інструктажів), що свідчить про неякісне проведення інструктажів;
відсутні технологічні робочі карти на виконання робіт, що виконуються на підприємстві (вантажно-розвантажувальні, карти технологічних процесів);
не проводиться декларування машин, механізмів, устаткування та робіт підвищеної небезпеки, на відповідність матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки (роботи на висоті 1,3 м, );
відсутність навчань та відповідно посвідчень про навчання з питань охорони праці відповідних видів робіт у працівників які залучаються до виконання робіт підвищеної небезпеки;
не забезпечується належне утримання будівель, споруд та виробничих приміщень, дотримання вимог гігієни праці;
має місце перевантаження зерноскладів, гранично допустима висота завантаження складів зерном;
не розробляються заходи щодо виділенні і визначення спеціальних місць для короткочасного відпочинку в польових умовах та прийняття їжі і питної води, відсутній обладнаний транспорт для перевезення працівників до місця роботи; відсутні карти - схеми руху транспорту по полям;
місця для ремонту та технічного обслуговування не забезпечені засобами малої механізації, під час ремонту сільськогосподарських машин та автомобілів, замість спеціальних підставок використовуються випадкові предмети;
відсутні спеціалізовані медичні служби або працівники для проведення передрейсових медичних оглядів водіїв автомобілів, транспортні засоби не в повному обсязі забезпечені аптечками першої допомоги;
працівники підприємств не використовують видані роботодавцем засоби індивідуального захисту (маски, рукавиці, спецодяг).
Під час перевірок виявлено 8 376 порушень вимог законодавчих і нормативно-правових актів з охорони праці, усунуто на сьогодні - 90 відсотків.
Притягнуто до адміністративної відповідальності 371 працівник, зокрема, 90 керівників підприємств. Сума штрафів становить 128 тисяч гривень.
З метою запобігання нещасним випадкам під час сільськогосподарських робіт вирішено консолідувати зусилля місцевих органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та об’єднаних територіальних громад, провести семінари-наради з цього питання за участю представників управління Держпраці у Кіровоградській області, управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в області, Федерації профспілок області, спеціалістів райдержадміністрацій з питань охорони праці, громадських організацій та зацікавлених осіб. Також вирішено посилити інформаційно-роз’яснювальну роботу серед суб’єктів господарювання агропромислового комплексу щодо профілактики виробничого травматизму на підприємствах агропромислового комплексу та застосування роботодавцями нових нормативно-правових актів з питань охорони праці.