Роз’яснюємо нові Правила охорони праці для працівників, зайнятих на роботах зі зберігання та переробки зерна на ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" "Хлібна база №78"
Начальник відділу нагляду в АПК та СКС Управління Держпраці в Кіровоградській області Ірина Чирва-Репетир та головний державний інспектор Володимир Кочура, провели семінар з питань промислової безпеки та охороні праці на ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" "Хлібна база №78" Маловисківського району за участю виконуючої обов’язки директора Тетяни Яриш, виконуючого обовязки головного інженера підприємства Івана Лубцов, начальників структурних підрозділів та працівників.
Володимир Кочура розповів про стан виробничого травматизму за 2017 рік на підконтрольних підприємствах переробної та харчової галузі. Під час проведення наради акцентовано увагу на причини, що призводять до виробничого травматизму, левова частина яких припадає на організацію охорони праці на підприємствах, персональну відповідальність посадових осіб та робітників на порушеннях вимог нормативних документів з охорони праці та створенню безпечних умов праці на кожному робочому місці. Також роз’яснено, що обслуговуючий персонал повинен: ретельно виконувати інструкції з охорони праці, звертати особливу увагу на перевірку безпечної дії арматури, контрольно - вимірювальних пристроїв і захисних пристосувань; не залишати робоче місце при працюючій машині або механізмі; курити і вживати їжу тільки в спеціально відведених і обладнаних для цього місцях; стежити за чистотою робочого місця і проходів; дотримуватись санітарно-гігієнічних правил та вимог. У разі нещасного випадку терміново звертатися в медпункт і повідомляти відповідним посадовим особам про причини, що викликали травму.
Ірина Чирва-Репетир ознайомила присутніх з новими Правилами охорони праці для працівників, зайнятих на роботах зі зберігання та переробки зерна затверджені наказом Мінсоцполітики від 20.09.2017 р. №1504, зареєстрованого в Мін'юсті 23.10.2017 р. за № 1288/31156 (далі - Правила).
Розяснено, що ці Правила поширюються на всіх суб’єктів господарювання незалежно від форм власності та організаційно-правової форми, які здійснюють діяльність, пов’язану зі зберіганням та переробкою зерна та є обов’язковими для роботодавців та працівників при виконанні робіт (технологічних процесів) зі зберігання та переробки зерна.
Загальні положення Правил встановлюють визначення термінів - зерносховище підлогове, силосів залізобетонного та металевого та склад-куполу.
Також визначено перелік обов’язків роботодавця щодо:
розроблення та затвердження актів з охорони праці, які діють на підприємстві та інструкцій з охорони праці;
розроблення та затвердження переліку робіт підвищеної небезпеки, що виконуються на підприємстві за нарядами-допусками, що фіксувати у журналі;
за необхідністю одержання дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки й подати декларацію відповідності його матеріально-технічної бази;
забезпечити за рахунок власних коштів працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту, проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці працівників підприємств, попередній (під час прийняття на роботу) і періодичний (протягом трудової діяльності) медичні огляди;
забезпечити встановлення знаків безпеки і захисту здоров’я працівників для позначення небезпечних зон,
проводити атестацію робочих місць за умовами праці на робочих місцях, де технологічний процес, використовувані обладнання, сировина чи матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, дотримуватись допустимих норм небезпечних і шкідливих виробничих чинників у виробничих приміщеннях та на робочих місцях тощо.
Окремими розділами в Правилах встановлені наступні вимоги безпеки:
під час здійснення технологічних процесів, під час виконання робіт у силосах і бункерах, у складських приміщеннях, робіт із застосуванням пестицидів;
виконання вантажно-розвантажувальних робіт із зерном та іншими сипучими продуктами, виконання;
при експлуатації зерноочисного устаткування, устаткування для обробки зерна водою та теплом, устаткування для виробництва круп, комбікормів; устаткування з оброблення гібридного та сортового насіння кукурудзи;
при експлуатації машин для уловлювання магнітних домішок, вальцьових верстатів, розсівів, ситовійних машин, устаткування ваговибійних і фасувальних відділень та складів продукції; експлуатації машин для обезпилювання, очищення і ремонту мішків та камери їх теплової обробки; експлуатації зерносушарок; розподільчого устаткування, засувок, насипних лотків, поворотних труб; устаткування пневматичного транспорту і аспіраційних установок, компресорів, повітродувок та вентиляторів; стаціонарного підйомно-транспортного устаткування, норій стрічкових; транспортерів стрічкових, ланцюгових, безроликових, гвинтових та аерожолобів.
Також в Правилах передбачені вимоги щодо безпечної експлуатації струмопровідних частин, вимоги по експлуатації транспортних засобів (машин пересувної механізації, рухомих машин та установок) з урахуванням специфіки виробництва.
Відповідно до наказу Міністерства соціальної політики України від 20.09.2017 № 1504 Правила техніки безпеки і виробничої санітарії на підприємствах по зберіганню та переробці зерна Міністерства хлібопродуктів СРСР, затверджені наказом Мінхлібопродуктів СРСР від 18 квітня 1988 року № 99 скасовані та не застосовуються на території України.