Дотримання законодавства з оплати праці, забезпечення мінімальних гарантій в оплаті праці
З метою інформування роботодавця та працівників про найбільш ефективні способи дотримання законодавства про працю, моніторингу стану його дотримання проведено семінари в Державному підприємстві Дослідне господарство «Червоний землероб» Державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук (далі – ДП ДГ «Червоний землероб»), яке знаходиться за адресою Кіровоградська область, Бобринецький район, с. Чарівне, та в Управлінні агропромислового розвитку Компаніївської РДА.
Під час проведення семінару в ДП ДГ «Червоний землероб» головним державним інспектором відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Пуриш Н.О. особливу увагу приділено питанню своєчасності виплати заробітної плати та нарахуванню компенсаційних виплат при несвоєчасній виплаті заробітної плати.
Так, керівництву та працівникам ДП ДГ «Червоний землероб» роз’яснено, що ст. 115 КЗпП України і ст. 24 Закону про оплату праці передбачено, що роботодавець зобов’язаний виплачувати заробітну плату працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором (або нормативним актом роботодавця, погодженим з профспілкою), не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, і не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Порушення встановлених термінів виплати заробітної плати працівникам більш ніж за один місяць, виплата їх не в повному обсязі карається фінансовими санкціями відповідно до ст. 265 КЗпП у вигляді штрафу у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (з 01 січня 2018 року - 11169 грн.).
Крім того, в разі порушення термінів виплати зарплати посадові особи несуть адміністративну відповідальність згідно зі ст. 41 КпАП: штраф від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 грн. до 1700 грн.) за перше порушення і від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 грн. до 5100 грн.) за повторне порушення протягом року, якщо особу вже було піддано адміністративному стягненню або зарплата не була вчасно виплачена неповнолітньому, вагітній жінці, одинокому батьку, матері або особі, яка їх замінює і який виховує дитину віком до 14 років або дитину-інваліда.
За невиплату зарплати передбачена і кримінальна відповідальність: за безпідставну невиплату заробітної плати працівникам більше ніж на один місяць, скоєну умисно керівником підприємства, установи, організації або фізичною особою – підприємцем – це загрожує зазначеним особам штрафом від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 8500 грн. до 17000 грн.), або виправними роботами на строк до 2 років, або позбавленням волі на строк до 2 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років (ст. 175 ККУ).
При нарахуванні компенсації за затримку виплати заробітної плати роботодавцям слід керуватися Законом № 2050 і Порядком № 159 . Компенсація проводиться за рахунок тих же джерел, що і виплати, за невиплату яких вона нараховується (п. 7 Порядку № 159).
Нарахування компенсації проводиться один раз перед виплатою заборгованості по заробітній платі. Виплачується компенсація в місяці, в якому здійснюється виплата заборгованості по заробітній платі за відповідний місяць (п. 5 Порядку № 159).
Крім того, під час проведення семінару працівникам Підприємства наголошено на тому, що якщо заробітна плата не отримана своєчасно з вини працівника, нарахування компенсації не проводиться.
Під час проведення семінару в Управлінні агропромислового розвитку Компаніївської РДА головним державним інспектором відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Пуриш Н.О. особливу увагу приділено питанню своєчасності виплати заробітної плати за час щорічної відпустки.
Відповідно до ч. 4 ст. 115 КЗпП України, заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до початку відпустки.
Крім того, під час проведення роз’яснювальної роботи, головному державному інспектору Пуриш Н.О. було задано ряд питань працівниками, на які надано вичерпні відповіді.