Офіційна заробітна плата - гарантії з боку роботодавця

Про наслідки використання найманої праці без оформлення трудових відносин та інші питання трудового законодавства проінформував працівників ФОП Місюні С.М. головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно – правових актів Сергій Терещенко.

 Державний інспектор праці розповів про вимоги законодавства в частині дотримання порядку оформлення трудових відносин, переваги офіційної роботи та мінімальні гарантії в оплаті праці.

Інспектор наголосив: використання найманої праці без оформлення трудових відносин призводить до позбавлення громадянина права на працю,  відпочинок, на матеріальне забезпечення в порядку соціального страхування в старості, а також у разі хвороби, повної або часткової втрати працездатності. Неоформлення трудових відносин позбавляє найманого працівника права вимагати від роботодавця належних умов праці, оплати праці на рівні не нижчому, ніж встановлений державою.

Серед переваг офіційного працевлаштування:

- сплачені із заробітної плати страхові внески - це гідна пенсія в майбутньому, страхові виплати у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю (оплата лікарняних листів, відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами), у зв'язку з настанням нещасного випадку на виробництві, в зв'язку з настанням безробіття;

- гарантії з боку роботодавця щодо дотримання норм трудового законодавства: встановлення тривалості робочого часу, надання оплачуваної відпустки, створення належних умов праці на робочому місці, вирішення питань охорони праці тощо.;

- можливість захисту законом прав та інтересів працівників і розгляду трудових спорів, що виникають між працівником і роботодавцем, в судовому порядку.

- кожен працівник має можливість проконтролювати відображення особистих даних і розмір заробітноїплати,задекларованої роботодавцем, звернувшись до територіального органу Пенсійного фонду України з копією паспорта та ідентифікаційним кодом

          Погоджуючись на роботу без оформлення трудових відносин, громадянин автоматично та власноруч позбавляє себе права на рівність у своїй гідності та правах. Оскільки трудовий договір є двосторонньою угодою між найманим працівником та роботодавцем, де право однієї сторони відповідає обов’язку іншої, використання тіньової зайнятості для роботодавця призводить до позбавлення права вимагати виконання роботи належним чином, підпорядкування найманого працівника внутрішньому трудовому розпорядку, тощо.

Неоформлений трудовий договір є не тільки грубим порушенням трудового законодавства, а й надалі тягне за собою ряд проблем для самого працівника. Заробітна плата офіційно працевлаштованого працівника, про яку щомісяця і в повному обсязі звітує роботодавець, з якої здійснюється сплата єдиного соціального внеску, забезпечує працівника повної соціальним захистом, гарантованим державою, а період роботи - зараховується в повному обсязі в стаж, який буде разом з розміром заробітної плати враховуватися при нарахуванні пенсійної виплати.

Інспектор також зазначив, що 26 квітня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 295, в якій визначено новий порядок проведення інспекційних відвідувань інспекторами праці:

При наявності порушень трудового законодавства, які зафіксовані в акті інспекційного відвідування, інспектор праці вносить припис. У разі виконання припису у встановлені в ньому термін, заходи до притягнення об’єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності не вживаються.

При цьому Порядком чітко визначено випадки коли роботодавець несе відповідальність в незалежності від усунення виявлених порушень.

Якщо виявлені порушення стосуються використання праці неоформлених працівників, несвоєчасної та не у повному обсязі виплати заробітної плати, недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці, заходи по притягненню об’єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності вживаються одночасно із внесенням припису незалежно від факту усунення виявлених порушень у ході інспекційного відвідування або невиїзного інспектування.

Нагадав, що працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення ДФС про прийняття працівника на роботу.

Виконання працівником роботи на підставі цивільно-правового договору, який містить ознаки трудового договору (виконання роботи за професією, посадою, у визначений роботодавцем час, на обладнанні роботодавця, з дотриманням вимог законодавства про охорону праці, з веденням обліку виконаної працівником роботи, регулярним нарахуванням і виплатою заробітної плати тощо), вважається допуском працівника до роботи без оформлення трудових відносин.

 

 

 

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)