У ТОВ «Черняхівські ковбаси» обговорили ризики нелегального працевлаштування
Про необхідність легалізації заробітної плати йшлося під час семінару у ТОВ «Черняхівські ковбаси» (Кіровоградський район) за участю головного державного інспектора відділу з питань експертизи умов праці Управління Держпраці у Кіровоградській області Євгенії Краєвської.
Євгенія Краєвська повідомила, що людина, отримуючи заробітну плату «у конверті», позбавлена низки соціальних гарантій. Зокрема, права на оплату листка тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною та допомоги по вагітності та пологах, виплати допомоги по безробіттю у випадку втрати роботи. Серед іншого, позбавляється належного розміру пенсії.
«Працюючи неофіційно, громадяни позбавляються права на виплати в разі нещасного випадку на виробництві, у тому числі, у випадку смерті працівника або набуття професійного захворювання,– наголосила головний державний інспектор. –За відсутності належним чином оформлених трудових відносин, довести той факт, що людина працювала саме на цьому підприємстві є практично неможливо».
Водночас, учасниками семінару було відзначено, що працюючи «нелегалом» у рідній країні, громадяни не захищені від незаконного звільнення та можуть бути позбавлені права на відпочинок. Йдеться про відпустку, а в окремих випадках про її оплату. Окрім цього, такі люди можуть бути залучені до шкідливих умов праці, або протипоказаних для їх здоров`я робіт без належних доплат чи компенсацій та інших гарантій.
Учасників семінару також проінформовано, що у випадку порушення роботодавцем трудових прав, працівник, який отримує заробітну плату «у конверті» не зможе захистити свої права у судовому порядку.
Над необхідністю укладення трудового договору варто замислитись і роботодавцям. Оскільки є чимало людей, які не працевлаштовані офіційно, втім мають доступ до матеріальних цінностей та грошових засобів. До прикладу, працівники магазинів, барів та складів.
«Не оформивши трудовий договір, і, відповідно, не уклавши договір про матеріальну відповідальність, роботодавець ризикує втратити більше, ніж суму податків, пов`язаних з нарахуванням заробітної плати»,– резюмувала головний державний інспектор.
Також, поінформовано роботодавців про розміри штрафів за невиконання вимог законодавства про працю та про кримінальну відповідальність за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору та наявність заборгованості із виплати заробітної плати.
Наголошено, що за порушення чинного законодавства наступає відповідальність як адміністративна, так і кримінальна.