На засіданні Громадської ради обговорили порядок проведення інспекційних відвідувань інспекторами праці

   26 вересня 2017 року відбулось засідання Громадської ради при Управлінні Держпраці у Кіровоградській області з наступним порядком деним:

    1. Про здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про працю.

  2. Про працевлаштування працівників на умовах цивільно-правових угод та трудових договорів.

     3. Про проведення перевірок з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів відповідно до вимог нового Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

  З зазначених питань виступила начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів                      Ганна Масловська.

  Фахівець проінформувала членів Громадської ради, що  26 квітня поточного року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 295, в якій визначено новий порядок проведення інспекційних відвідувань інспекторами праці: Такий термін як перевірка з питань законодавства про працю в новому Порядку відсутня. Інспектори матимуть право проводити інспекційні відвідування.

  Порядком не передбачено проводити планові інспекційні відвідування, а лише позапланові. Більше того, скасовані Постанови КМУ якими були затверджені критерії ризику, що були підставами для включення підприємств до переліку планових перевірок. На сьогодні інспекційні відвідування будуть проводитися за зверненнями фізичних та юридичних осіб – ПФУ, ДФС та інші. Вичерпний перелік підстав для інспекційного відвідування визначений п.5 Порядку.

  Кардинальні зміни на сьогодні є в тому, що для розгляду звернення інспектору не потрібно брати погодження в Держпраці, як це було раніше.

  Ці нововведення будуть позитивними для тих роботодавців, які не порушують законодавство про працю та працюють в правовому полі.

  нше питання, коли підприємство постійно знаходиться в полі зору контролюючих органів, тобто має проблеми з повнотою та строками виплати заробітної плати, оформленням трудових відносин або іншими порушеннями законодавства про працю. Для таких роботодавців полегшення не буде, оскільки адміністративну відповідальність за порушення законодавства про працю та штрафні санкції не відмінено.

  При наявності порушень трудового законодавства, які зафіксовані в акті інспекційного відвідування, інспектор праці вносить припис. У разі виконання припису у встановлені в ньому термін, заходи до притягнення об’єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності не вживаються.

  Дана вимога в порядку проведення контролю за додержанням законодавства про працю є новою. ЇЇ мета – надати можливість суб’єкту господарювання виправити порушення, які є незначними.

  З введенням нового порядку при виявлені незначних порушень законодавства про працю інспектор праці буде вручати тільки припис та давати час на усунення порушень. Якщо роботодавець усунув виявлені порушення в термін, який визначено приписом, то будь які заходи впливу до нього не будуть застосовані.

  При цьому Порядком чітко визначено випадки коли роботодавець несе відповідальність в незалежності від усунення виявлених порушень.

  Ганна Масловська акцентувала увагу, що роботодавцям за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), частиною 3 статті 41 КУпАП передбачено штраф передбачено штраф на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичних осіб - підприємців, які використовують найману працю, від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8500 – 17000 грн.).

  Треба бути дуже уважним при укладанні договорів цивільно-правового характеру. Адже потенційними об’єктами відвідувань є роботодавці, у яких 30 і більше відсотків працівників працюють на умовах цивільно-правового характеру. Також якщо працівник виконує роботи або надає послуги за цивільно-правовими договорами у одного роботодавця більше року.

  Особливу увагу було зосереджено на делегуванні органам місцевого самоврядування розширених повноважень у сфері контролю за дотриманням суб‘єктами господарювання законодавства про працю. Цим Законом внесено зміни до статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» і запроваджено норму стосовно надання виконавчим органам міських рад міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад повноважень щодо здійснення на відповідних територіях контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення, а також накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення.

  26 квітня 2017 року Уряд схвалив постанову №295, якою затвердив Порядок здійснення державного контролю та Порядокздійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення.

  На даний час фахівці Управління Держпраці в області отримали посвідчення інспектора праці за новою формою, затвердженою Мінсоцполітики України. Єдиний реєстр посвідчень інспекторів праці розміщений на сайті Державної служби України з питань праці.

  З метою виконання норм законодавства щодо делегування функцій з контролю за додержанням законодавства про працю органам місцевого самоврядування Управлінням Держпраці проведено зустрічі з представниками Кіровоградського, Знам'янського та Олександрійського міськвиконкомів, Маловисківської об’єднаної територіальної громади.

  Головам міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад області направлено для використання в роботі листи Держпраці щодо забезпечення виконавчими органами міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад організації ефективного здійснення делегованих повноважень у сфері державного контролю за додержанням законодавства про працю.

  На даний час посади інспекторів праці введені в м.Кропивницький.

  Питання виконання вимог Закону України № 1774 і забезпечення контролю за додержанням законодавства про працю на відповідних територіях розглядалось на засіданні колегії обласної державної адміністрації в червні поточного року та на нараді під керівництвом голови обласної державної адміністрації.

  З обговорених питань порядку денного члени Громадської ради прийняли відповідні рішення.

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)