Жнивна кампанія не за горами: начальник Управління наголосив сільгоспвиробникам Благовіщенського району подбати про безпеку праці
Під час робочої зустрічі начальника Управління Держпраці у Кіровоградській області Сергія Подорожного із керівниками сільгосппідприємств Благовіщенського району Олександром Паламарчуком (СТОВ «Родина», с. Синьки), Василем Грабчаком (ФГ «Холод» с. Грушка) та Віталієм Ярчевським (ТОВ «Ятрань»с.Мечиславка) було зосереджено увагу на створенні безпечних і нешкідливих умов праці та посиленні контролю за додержанням трудового закодавства під час жнивної кампанії, яка не за горами.
Зокрема, начальник Управління проінформував сільгоспвиробників про впровадження постанови Кабінету Міністрів України № 295, в якій визначено новий порядок проведення інспекційних відвідувань інспекторами праці і рекомендував детально ознайомитись із новими Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю та Порядком здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю, що затверджені цією постановою. Розповідаючи про зміни, передбачені прийнятим правовим актом,Сергій Подорожний зробив акцент на тому, що підставами для проведення інспекційних відвідувань можуть бути звернення працівників про порушення стосовно них законодавства про працю, звернення фізичної особи, стосовно якої порушено правила оформлення трудових відносин. Згідно з новим Порядком інспектор повинен повідомити об’єкт відвідування або уповноважену ним посадову особу про проведення інспекційного відвідування. Однак, про проведення відвідування з питань виявлення неоформлених трудових відносин інспектор праці повідомляє об’єкту відвідування або уповноваженій ним посадовій особі, якщо тільки він не вважатиме, що таке повідомлення може завдати шкоди інспекційному відвідуванню.
За наявності порушень трудового законодавства, які зафіксовані в акті інспекційного відвідування, інспектор праці вносить припис. У разі виконання припису у встановлені в ньому термін, заходи до притягнення об’єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності не вживаються. Однак, якщо порушення стосуються використання праці неоформлених працівників, несвоєчасної та не у повному обсязі виплати заробітної плати, недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці, заходи по притягненню посадових осіб об’єкта відвідування до відповідальності вживаються одночасно із врученням припису, незалежно від факту усунення виявлених порушень у ході інспекційного відвідування або невиїзного інспектування. Начальник Управління рекомендував роботодавцям детально ознайомитись з цією постановою і перевірити стан додержання працівниками трудового законодавства.
В напрямку охорони праці начальник Управління наголосив наналежному облаштуванні робочих місць на виробничих, санітарно-побутових та інших приміщеннях в господарствах, безпечному використанні засобів праці, забезпеченні навчання працівників і залучення їх до вирішення питань охорони праці. У першу чергу необхідно зосередити увагу під час збирання зернових культур на проведенні інструктажів з охорони праці та пожежної безпеки; допуск до роботи на тракторах та комбайнах механізаторів віком не молодше 18 років, які пройшли медогляд, навчання та інструктаж з охорони праці та пожежної безпеки і мають посвідчення на право керування сільськогосподарською технікою відповідної категорії; заборону допуску до роботи працівників в стані алкогольного та наркотичного сп'яніння, хворих, а також тих, що не відпочили протягом встановленого законодавством часу; обладнання на полях місць відпочинку та вживання їжі працівників, майданчики для зберігання і ремонту техніки та паливно-мастильних матеріалів; реєстрацію та проходження обов’язкового технічний контролю сільськогосподарської техніки; огородження всіх обертових частин сільськогосподарських машин і механізмів; очищення бункерів, проведення технічного обслуговування та ремонт сільськогосподарських машин тільки при неробочому двигуні, відповідного укомплектування тракторів медичними аптечками першої допомоги та протипожежним інвентарем; забезпечення працівників спецодягом, спецвзуттям та засобами індивідуального захисту; проведення медичних перед- та післярейсових оглядів водіїв; розроблення та затвердження схеми руху сільськогосподарської техніки на полях.
Начальник Управління підкреслив, що працівники мають бути проінформовані та проінструктовані щодо дій, необхідних у разі виникнення на підприємстві нещасних випадків, аварійних ситуацій, пов’язаних з безпосередньою загрозою для їх життя і здоров’я та вжиття заходів в порядку, встановленому чинним законодавством.