На засіданні Громадської ради обговорили ряд важливих питань

   10 березня 2017 року відбулося перше в цьому році засідання Громадської ради при Управлінні Держпраці у Кіровоградській області.

    Начальник відділу з питань експертизи умов праці - Хіміч Олена Анатоліївнанадала  інформацію «Про виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці».

   Зокрема, було відзначено, що відділ відповідно до покладених на нього завдань здійснює:

  державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю;

   контроль за правильністю застосування роботодавцями списків на пільгове пенсійне забезпечення;

   контроль за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці;

   проведення державної експертизи умов праці із залученням інших фахівців та інше.

   Робота у важких та шкідливих умовах праці впливає на стан здоров’я працівників, потребує забезпечення пільгами та компенсаціями, передбаченими законодавством. Дуже важливими є пільги та компенсації, які передбачає атестація робочих місць: пільгове пенсійне забезпечення, додаткові відпустки, доплати. Результати атестації є основою для вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», інших пільг та компенсацій (таких як - щорічна додаткова відпустка, доплата працівникам за умови праці, скорочена тривалість робочого тижня, видача молока та інших рівноцінних продуктів тощо), а також розроблення і реалізації організаційних, технічних, економічних та соціальних заходів (включаючи і колективний договір) щодо покращання умов трудової діяльності. Періодичність атестації встановлюється підприємством у колективному договорі, але не рідше одного разу на 5 років.

  Атестація робочих місць є правовою підставою надання на підприємстві компенсацій та гарантій для працівників із шкідливими і небезпечними умовами праці (пільгове пенсійне забезпечення, доплат до заробітної плати, додаткових оплачуваних відпусток, спеціального харчування, скороченого робочого дня).

    У зв’язку із наданням Держпраці функцій щодо контролю за проведенням на підприємствах атестації робочих місць за умовами праці до Постанови № 442 були внесені зміни 05.10.2016 (Постанова № 741), основні з яких, це те, що контроль за якiстю проведення атестацiї робочих мiсць за умовами працi, правильнiстю застосування спискiв покладається на Держпрацi.

  Олена Хіміч, звернула увагу, що після змін в понятті «мінімальна заробітна плата» в Законі України «Про оплату праці» додана нова стаття 3-1, де чітко визначено, що якщо людина працює в шкідливих умовах і має посадовий оклад менший мінімальної заробітної плати, то така доплата не входить в розмір мінімальної заробітної плати.

  Найбільшою проблемою, зауважила фахівець є те, що відповідальність за атестацією робочих місць покладається на роботодавця, а висновки не дає жоден контролюючий орган.

    Спеціалісти відділу умов експертизи праці беруть участь в усіх планових перевірках суб’єктів господарювання.

  Так, за результатами перевірок було з’ясовано, що на 40% підприємств встановлені порушення законодавства про працю ст. 76, 100 Кодексу законів про працю України ст. 7, 8 Закону України «Про відпустки», Постанови КМУ № 442, щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці, надання пільг та компенсацій за результатами атестації. При цьому, слід зазначити, що приблизно на 20% підприємств відсутні шкідливі умови праці.

  На засідання Громадської ради була запрошена заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області Олена Романченко.

   Фахівець довела до відома членів Громадської ради, що Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності з 1 січня 2004 року передбачає, що пенсії на пільгових умовах переводяться у професійні та корпоративні фонди, тобто підприємства, де працюють особи, які мають право на пільгові пенсії, зобов’язані сплачувати до професійних чи корпоративних пенсійних фондів страхові внески для вказаних категорій осіб.

   При визначенні права на пільгову пенсію тим чи іншим працівникам, які претендують на пенсію на пільгових умовах, органами Пенсійного фонду з’ясовується, насамперед, у який період працівник працював зі шкідливими та важкими умовами праці: до 1 січня 1992 року чи після цієї дати. Якщо робота, яка дає право на пенсію на пільгових умовах, припадає на період після січня 1992 року, то вимагається наявність проведення атестації робочого місця відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 „Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці”.

   Для визначення права на пенсію на пільгових умовах органи Пенсійного фонду України приймають уточнюючі довідки підприємств або організацій, оформлені у відповідності до пункту 20 постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 „Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній”.

   У зазначених довідках має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їхні номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена. Крім цього, в довідці має бути зазначено, чи виконувалась робота протягом повного робочого дня.

  Призначення пенсій за віком на пільгових умовах здійснюється у суворій відповідності зі Списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.

    З 1 квітня 2015 року змінено умови призначення пенсій на пільгових умовах та за вислугу років (Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»).

Поступово підвищуватиметься пенсійний вік на 5 років для жінок, яким призначаються пенсіїза віком на пільгових умовах.

     Збільшуватиметься страховий стаж, необхідний для призначення таких пенсій і для чоловіків, і для жінок, поступово на 5 років.

     Станом на 01 березня 2017 року в області отримують пенсії 280,0 тис. осіб, з яких 9967 осіб отримують пенсії за Списком № 1, 15311 осіб – за Списком № 2. Тобто, 9% пенсіонерів області – це пільговики, які працювали на роботах, передбачених Списками № 1 і № 2 та які вийшли на пенсію достроково.

  Голова Громадської ради - Тамара Самиляк зазначила, що одним із важливих державних завдань на сьогодні є посилення соціального захисту працюючих громадян. Тому, Управління Держпраці у області повинно налагодити тісну співпрацю органів влади і контролю під час здійснення своїх повноважень.

  З другого питання порядку денного виступив Сітнік Станіслав Григорович – заступник начальника відділу організації державного та ринкового нагляду, надання адміністративних послуг. До уваги членів Громадської ради донесено інформацію, що сьогодні в державі кардинально змінюється підхід до перевірок підприємств державними інспекторами держпраці. Можна навіть сказати, що керівництво Держпраці активно запроваджує нову філософію перевірок. Згідно з нею, державний інспектор  з нагляду в сфері охорони праці сьогодні має не шукати недоліки охорони праці на  підприємстві, а вказувати роботодавцю  на наявні  ризики, підказувати оптимальні рішення з їх усунення.

    На засіданні Громадської ради пройшло жваве обговорення даного питання.

    З обговорених питань прийнято відповідні рішення.

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)