У Кіровоградській області кількість осіб, що працюють в умовах, які не відповідають санітарним нормам, перевищує тридцять відсотків

Часто в умовах наявного виробництва шкідливі умови праці не можуть буть поліпшені через відсталі технології, зношеність обладнання та через неможливість здійснення необхідних технологічних рішень. Саме ці працівники є контингентом підвищеного професійного ризику щодо здоров'я і потребують особливої уваги медичної служби.

 Підприємства Міністерства енергетики та вугільної промисловості України є однією із основних галузей, що формує професійну патологію області. Кількість захворювань у галузі - до 66 випадків щорічно. Але, навіть ці показники не повністю відображають справжній стан проблеми і не можуть характеризувати реальний вплив умов праці на робітників через неповноту виявлення і реєстрації професійних захворювань, а також соціальні мотивації в отриманні пільг і компенсації. У структурі профзахворювань у 2016 році продовжують домінувати захворювання, викликані дією фізичних факторів (вібраційна хвороба - 54,5%), пов’язанні з фізичним перевантаженням та перенапруження окремих органів та систем (радікулопатії шийного, попереково-крижового рівнів - 22,7 %), професійний рак - 10,6%. Продовжуються реєструватися випадки захворювань, викликані дією біологічних факторів (туберкульоз) - 3%.

Слід зазначити, що кількість професійних захворювань, зареєстрованих у Кіровоградській області у 2016 році, зменшилась на 17 випадків (20,4%) у порівнянні з минулим роком (83 випадки).

Професійна захворюваність у 2016 році в основному реєструвалась у ДП Східний ГЗК – Смолінська шахта - 29 випадків (43,9%), Інгульська шахта - 26 випадків (39,3%), Новоконстантинівська шахта - 5 випадків (7,5%), ДХК «Олександріявугілля» шахта Ведмежоярська - 1 випадок (1,6%)

В основному в 2016 році професійна захворюваність реєструвалась у осіб, що мають стаж роботи у шкідливих умовах праці від 15-19 років - 40,9%, від 10-14 років - 25,7%, від 20-30 років - 24,2%.

Найбільш розповсюдженим фактором виникнення професійних захворювань є вібрація - 54,5%, фізичне навантаження - 22,7%, іонізуюче випромінювання, дочірні продукти розпаду радону - 10,6%, пил - 6%.

Найбільш поширеними професіями, серед яких було зареєстровано профпатологію виявилися: прохідник - 10, гірник очисного забою - 19, машиніст електровозу - 7.

Наведені цифри професійної захворюваності підтверджують, що умовам праці роботодавці не приділяють достатньої уваги. Кожен випадок захворювань є наслідком певних причин: організаційних, технічних, санітарно-гігієнічних тощо. У недостатньо відпрацьованому стані знаходиться і питання організації та проведення попередніх (при вступі на роботу) та періодичних медоглядів, особливо в теперішній період, коли система медицини перебуває в стадії реформування. Викликає занепокоєння той факт, що у зв’язку з проведенням медичної реформи та перерозподілом лікувально- профілактичних закладів за рівнями надання медичної допомоги, остаточно не визначений порядок організації проведення медичних оглядів, що в умовах зростання професійної захворюваності в області може ускладнити якісне та повне проведення медоглядів працівників.

Протягом останніх років у більшості випадків діагноз профзахворювання встановлюється при активному зверненні працівників до лікувально - профілактичних закладів, а не під час медичних оглядів, що свідчить про недостатню направленість лікувальних закладів, які проводять огляди, на своєчасне виявлення і проведення розвитку професійних захворювань.

Руйнація промислової медицини призвела до негативних наслідків. Один із них, можливо, найвагоміший, полягає в тому, що профзахворювання виявляються на пізніх стадіях, коли зворотній розвиток хвороби стає неможливим, а реабілітація - неефективною. При цьому слід зауважити, що профілактика професійних захворювань набагато ефективніша та менш витратна, ніж лікування або реабілітація потерпілих. Саме тому система профілактики професійних захворювань продовжує бути одною з актуальних проблем сучасного суспільства.

Для ефективної профілактики слід здійснювати повний комплекс профілактичних заходів: організаційно - технічних, санітарно - гігієнічних та лікувально - профілактичних. 

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)