Сьогодні актуальним є визначення першочергових заходів з метою недопущення травматизму під час весняно-польових робіт

Створення безпечних і нешкідливих умов праці на підприємствах галузі АПК завжди є нагальним, оскільки Кіровоградська область аграрна. Особливо це питання актуальне напередодні весняно-польових робіт.

 Велика кількість об’єктів, машин, устаткування та робіт підвищеної небезпеки, скупченість їх на одній території, або навпаки розосередження на певній відстані підвищують ступінь ризику робіт в даній галузі.

На Кіровоградщині у 2016 році у сільському господарстві було травмовано 9 осіб, у харчовій промисловості - 2 особи. У лісовому господарстві зафіксовано 1 випадок травмування, тоді як у 2015 році - жодного.

Смертельно травмовано у галузі сільського господарства 2 працівники проти 4 у 2015 році.

Основним видом подій, що призвів до настання нещасних випадків є падіння потерпілих або 23% від загальної кількості травмованих.

Враховуючи те, що роботи на підприємствах галузі АПК мають переважно сезонний характер, актуальним на сьогодні є визначення першочергових заходів щодо недопущення виробничого травматизму під час весняно-польових робіт. Підґрунтям цьому є аналіз причин, що призводять до нещасних випадків. Найбільш травмонебезпечними є механізовані процеси в галузі агропромислового розвитку:

недосконалість конструкцій машин і устаткування, самого технологічного процесу;

несправність верстатів, машин, ручного інструменту;

відсутність чи недосконалість захисних засобів, устаткування тощо.

Небезпеку становлять механізовані роботи під час обробітку ґрунту, внесення пестицидів та агрохімікатів, під час жнив та інших технологічних операцій збирання і переробляння врожаю.

Найчастіше мають місце випадки падіння з тракторів і сільськогосподарських машин, зокрема, намагаючись потрапити в кабіну або зіскочити на ходу під час руху агрегату; захоплення одягу і частин тіла неогородженими рухомими (обертовими) частинами машин;  потрапляння частин тіла у різальні та подавальні механізми машин,  ремонт і регулювання з невимкненим двигуном або з невід’єднаним валом відбору потужності трактора, а також під час очищення лемешів та інших гострих і небезпечних частин машин руками, без чистиків; наїзд на сторонніх осіб у зоні виконання робіт; перевертання машин, несвоєчасне виконання суб’єктами господарювання діагностичних та ремонтних робіт.

З метою організації та здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі області Управління Держпраці у Кіровоградській області у плановому порядку проводить комплексні перевірки суб’єктів господарювання (виробничих об’єктів) дотримання законодавства про охорону праці, промислової безпеки та законодавства про працю.

Державний нагляд в агропромисловому комплексі (сільське, рибне, лісове господарство, переробка сільськогосподарської продукції) здійснюється за 1981 суб’єкті господарювання та 7 197 виробничими об’єктами.

У 2016 році проведено перевірки 60 суб’єктів господарювання галузі (46 сільське господарство, 5 – лісове господарство, 9 – переробка с/г продукції) та 509 виробничих об’єктів (376 сільське господарство, 30 – лісове господарство, 103 – переробка с/г продукції).

Системні порушення законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки в сільськогосподарських підприємствах :

відсутні дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки та на  експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (на технічне устаткування та лінійні частини магістральних газопроводів (газові сушарки), зварювальні роботи, зберігання зерна, зберігання та експлуатацію балонів, вантажопідіймальних робіт);

відсутні технологічні робочі карти на виконання всіх видів робіт, що виконуються на підприємстві;

не проводиться декларування машин, механізмів, устаткування та робіт підвищеної небезпеки на відповідність матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки (роботи на висоті 1,3 м, );

первинна перевірка знань з питань охорони праці працівників, які залучаються до виконання робіт підвищеної небезпеки проводиться без представників Управління Держпраці;

не забезпечується належне утримання будівель, споруд та виробничих приміщень, дотримання вимог охорони праці, відповідну організацію складського, транспортного, вантажно-розвантажувального та іншого підсобного господарства;

має місце перевантаження зерноскладів, гранично допустима висота завантаження складів зерном не вказується (відповідно до проекту) на стінах складу різко позначеною лінією та попереджувальними написами;

не розробляються заходи щодо виділення і визначення спеціальних місць для короткочасного відпочинку в польових умовах та прийому їжі і питної води, відсутній обладнаний транспорт для перевезення працівників до місця роботи; відсутні карти - схеми руху транспорту по полях;

місця для ремонту та технічного обслуговування не забезпечені засобами малої механізації, під час ремонту сільськогосподарських машин та автомобілів замість спеціальних підставок використовуються випадкові предмети;

відсутні спеціалізовані медичні служби для проведення передрейсових медичних оглядів водіїв автомобілів, трактористів-машиністів, транспортні засоби не в повному обсязі забезпечені аптечками першої  допомоги;

працівники підприємств не використовують видані роботодавцем засоби індивідуального захисту (маски, рукавиці, спецодяг).

Всього виявлено 3945 порушень вимог законодавчих і нормативно-правових актів з охорони праці. Притягнуто до адміністративної відповідальності 138 працівників, у т.ч. 47 керівників підприємств.

Для активізації превентивної діяльності із дотримання законодавства з охорони праці у галузі АПК у 2017 році дане питання розглянуто на засіданні ради з питань безпечної життєдіяльності населення області. Прийняті рішення про проведення спільних семінарів-нарад щодо дотримання вимог безпеки під час проведення весняно-польових робіт для керівників та спеціалістів з питань охорони праці сільськогосподарських підприємств протягом лютого-березня поточного року та посилення контролю за станом охорони праці в агропромисловому комплексі.

 

 

 

 

 

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)