Головне на роботі – не отримання прибутку, а життя людини

На виконання розпорядження голови Держпраці Романа Чернеги у Кіровоградській області продовжується практика проведення виїзних колегій на найбільших підприємствах області за підсумками планових перевірок. На засіданні колегії на базі ПАТ «Кіровоградобленерго» за участю посадових осіб Управління та керівників структурних підрозділів акціонерного товариства підбили підсумки перевірки та розглянули обставини і причини смертельного нещасного випадку, який стався з майстром Новомиргородської дільниці служби підстанцій.

 Голова колегії, начальник Управління Держпраці в області Сергій Подорожний подякував керівному складу «Обленерго» за сприяння у проведенні перевірки, але й водночас загострив увагу на посиленні заходів з метою недопущення у майбутньому виявлених порушень. – Головне на роботі – не отримання прибутку, а життя людини. Випустити непідготовлену людину на роботу, де є небезпека ураження струмом – неприпустимо, - наголосив Сергій Подорожний.

Начальник відділу нагляду в машинобудуванні та енергетиці Лариса Салтан повідомила, що 14 інспекторів Управління з 1 по 21 листопада поточного рокуперевірили райони електричних мереж області та структурні підрозділи в м. Кропивницькому і виявили 238 порушень. За результатами перевірки видані обов’язкові до виконання приписи та притягнуті до відповідальності 22 посадові особи підприємства.

Заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно – правових актів Управління Тетяна Пасічник зупинилась на підсумках перевірки в частині додержання законодавства про працю та загальнообов’язкове державне соціальне страхування, атестації умов праці. Так, встановлено порушення ст.80 Кодексу законів про працю України щодо заборони ненадання протягом робочого року працівникам щорічних додаткових відпусток за роботу із шкідливими і важкими умовами чи з особливим характером праці стосовно кількох працівників. Фахівець акцентувала увагу на тому, що право на відпочинок всім працівникам гарантують стаття 45 Конституції України, КЗпП України, Закон України «Про відпустки». Закон визначає умови, тривалість і порядок надання відпусток для відновлення працездатності, зміцнення здоров'я, виховання дітей, задоволення власних життєво важливих потреб та інтересів, всебічного розвитку особи, а також забороняє роботодавцю замінювати відпустку грошовою компенсацією. Працівник має право, подавши заяву, отримати грошову компенсацію лише за умови, якщо протягом робочого року йому надано не менше 24 календарних днів щорічної відпустки. Своєчасне ненадання щорічних відпусток призводить до  накопичення втоми працівників, послаблення уваги, які негативно впливають на працездатність найманих працівників.

Головний державний інспектор сектору розслідування нещасних випадків на виробництві Олександр Бугайов у своїй доповіді детально поінформував про обставини і причини нещасного випадку із смертельним наслідком, а також вказав на те, що основними причинами настання є невиконання посадових обов'язків, неправильність і несвоєчасність відданих оперативних розпоряджень самовільне розширення робочого місця та обсягу завдання, визначеного розпорядженням на проведення робіт. Олександр Бугайов також нагадав, що у 2013 році стався нещасний випадок із смертельним наслідком на цій же підстанції і тоді основними причинами його настання було невиконання посадових обов’язків. Комісія з розслідування нещасного випадку у 2016 році розробила заходи щодо усунення причин його настання, а загалом ,керівництву ПАТ «Кіровоградобленерго» рекомендовано приділити більшу увагу виробничій дисципліні та посилити контроль за виконанням посадових обов’язків працівниками підприємства.

Директор з охорони праці ПАТ «Кіровоградобленерго» Сергій Балаклєєнко констатував, що перевірка допомогла краще побачити недоліки підприємства. Їх детально розглянуть при проведенні навчань в учбовому центрі підприємства, а також щомісячних днів охорони праці. Начальник служби підстанцій Віктор Шерстюк додав, що після смертельного випадку були проведені збори майстрів усіх дільниць, а також навчання інженерно – технічних працівників служби з подальшою перевіркою знань. Постійно проводяться й оперативні перевірки з охорони праці із занесенням порушень до електронного архіву.

Із виявлених при перевірці порушень усунено майже половину. На підприємстві підготовили проект наказу щодо виконання припису із зазначеними заходами, планується реконструкція підстанції.

Колегія прийняла рішення до виконання ПАТ «Кіровоградобленерго» :

1. Розробити заходи щодо усунення виявлених порушень, зазначених у приписах головних державних інспекторів.

2. Забезпечити контроль за своєчасним виконанням у повному обсязі приписів головних державних інспекторів, виданих в ході всебічної перевірки.

3. Забезпечити працюючих засобами індивідуального та колективного захисту, згідно з нормами, передбаченими чинним законодавством.

4. Посилити відомчий контроль за станом охорони праці на підприємстві.

5. Посадових осіб та працівників, які допустили порушення нормативно-правових актів з охорони праці, притягнути до дисциплінарної відповідальності.

6. Інформацію про усунення порушень надати в Управління Держпраці у Кіровоградській області.

7. Приділяти більшу увагу виробничій дисципліні та посилити контроль за виконанням посадових обов’язків працівниками підприємства. 

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)