Про випробування з метою перевірки відповідності працівника
Головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці в області Валентина Ульяніна провела семінар у ПСП «Нива» (с. Хащувате Гайворонського району) на тему «Випробувальний термін». Семінар проведено з метою недопущення порушення законодавства про працю при прийняті працівників на роботу.
Інспектор пояснила, щопри укладенні трудового договору може бути обумовлене угодою сторін випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Умова про випробування повинна бути зафіксована в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу. Одностороннє встановлення власником умови про випробування являється недопустимим. З урахуванням цього, умова про випробування буде вважатися законною, якщо вона буде внесена у письмово оформлений трудовий договір і повторена у наказі про прийняття на роботу, з яким працівник ознайомлений під розписку до початку роботи.
В період випробування на працівників поширюється законодавство про працю. Випробування не встановлюється при прийнятті на роботу: осіб, які не досягли вісімнадцяти років; молодих робітників після закінчення професійних навчально-виховних закладів; молодих спеціалістів після закінчення вищих навчальних закладів; осіб, звільнених у запас з військової чи альтернативної (невійськової) служби; інвалідів, направлених на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи. Випробування не встановлюється також при прийнятті на роботу в іншу місцевість і при переведенні на роботу на інше підприємство, в установу, організацію, а також в інших випадках, якщо це передбачено законодавством.
Відповідно до ст..27 КЗпП України строк випробування при прийнятті на роботу робітників не може перевищувати одного місяця.
Якщо працівник в період випробування був відсутній на роботі у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю або з інших поважних причин, строк випробування може бути продовжено на відповідну кількість днів, протягом яких він був відсутній.
Строк випробування продовжується на кількість днів, протягом яких працівник був відсутній на роботі з поважних причин (тимчасова непрацездатність або інше). Варто звернути увагу на те, що стаття закону не передбачає обов’язкового продовження строку, а тільки допускає таку можливість, яку власник має право реалізувати шляхом видання наказу відповідного змісту, з яким працівник повинен бути ознайомлений.