СІМ НАЙОРИГІНАЛЬНІШИХ МЕТОДІВ БОРОТЬБИ З КОРУПЦІЄЮ

За даними міжнародної неурядової організації Transparency International, Україна за рівнем поширеності корупції у державному та економічному секторах знаходиться на 127 місці в рейтингу з 177 країн, пропустивши вперед Росію, Білорусь, Азербайджан, Танзанію, Гамбію, Білорусь.

СВІТОВИЙ ДОСВІД БОРОТЬБИ З КОРУПЦІЄЮ

ТА НАЙЦІКАВІШІ МЕТОДИ

 1. В Індії, де хабарництво є практично нормою і будь-які питання вирішуються за участю посадових осіб, громадською організацією по боротьбі з корупцією «П'ята колона» в 2010 році була випущена купюра, якою пропонується розраховуватися з вимагачами. Виглядає ця банкнота так само, як звичайна, але замість напису «підробка грошей переслідується законом» мається попередження – «хабарництво переслідується законом». Купюра має номінал нуль рупій. За повідомленнями представників «П'ятої колони», товариство з ентузіазмом сприйняло цю ідею, і тираж банкнот розійшовся дуже швидко.

2. Незвичайний прийом використовується в Празі (Чехія). Місцева туристична компанія пропонує гостям міста взяти участь у так званому «Корупційний турі» - це тригодинна екскурсія, під час якої відвідувачам показують розкішні особняки, будинки і ділянки чиновників та інших представників влади, які мають зв'язок з гучними політичними справами про хабарі. Екскурсії не тільки користуються популярністю у туристів, але і підтримуються чеським урядом, які позначають корупцію як «саме соціальне зло».

3. Якщо в Україні існує таке поняття, як «презумпція невинності», то в Гонконгу серед чиновницького апарату в ходу вираз «презумпція корумпованості». Для сучасного Гонконгу чиновник, який бере хабарі, - нонсенс. Але ще 30 років тому це вважалося звичайною справою і 90% службовців були корумповані. У 1974 році була організована держструктура під назвою «Незалежна комісія проти корупції» (НКПК), з дуже високими зарплатами співробітників, з офіцерами, котрі підпорядковуються тільки особисто губернатору і зі сторонніми громадськими спостерігачами, що складалися суцільно з інтелігенції і бізнесменів. Держслужбовцям, що жили на широку ногу, доводилося самим доводити, що майно було набуте ними законно. Якщо цього не вдавалося, їх чекав арешт і конфіскація майна. Також велику роль у боротьбі з корупцією зіграли громадяни, які брали участь у роботі «Незалежної комісії шляхом скарг», інформуючи влади про випадки хабарництва, а також журналісти, активно висвітлювали всі гучні процеси. Результат воістину приголомшливо - за 30 років рівень корумпованості вдалося знизити з 90% до 3%.

4. У Китаї, де антикорупційне законодавство вважається одним з найжорсткіших у світі, всіх чиновників, помічених або запідозрених у махінаціях, чекає суворе покарання аж до страти. Також практикується відрубування рук хабарникам. З 2003 року було публічно розстріляно 10000 чиновників, чия вина була доведена, ще 120 тисяч отримали по 10-20 років ув'язнення. Незважаючи на це, високий рівень корупції в Китаї зберігається. Це і звичайні грошові хабарі, і торгівля посадами, і перевищення повноважень, і надмірне використання бюджетних грошей, і навіть хабарі у вигляді сексуальних послуг.

5. Поряд з жорстокими способами боротьби з корупцією, в Китаї використовуються гумористичні. Центральною комісією Комуністичної партії Китаю з перевірки дисципліни було запропоновано населенню одного з найбідніших повітів Цюсянь намалювати на спеціально призначених для цього стінах будинків карикатури, що викривають чиновників в хабарах. Надалі ці комікси були розміщені на офіційному сайті Комісії, що, з комплексом інших заходів, за відомостями статистики партії, призвело до зниження повідомлень про корумпованість чиновників на 221%.

6. Схожий прийом, до слова, використовували багато століть назад і в Європі. Так, у місті Брюгге (Бельгія) в 1498 році на замовлення міської влади були написана картина, живопису тортури, що чекає недбайливих держслужбовців. Картина була призначена для залу ратуші, в якому відбувалися суди та засідання магістрату, вона була покликана нагадувати суддям про їх обов'язок. На полотні відомого голландського художника Давида Жерара «Суд Камбіса» зображена страта над підкупленим перським суддею Сісамн, який за хабар виніс несправедливий вирок. Коли цар Камбіс дізнався про те, що трапилося, він наказав стратити Сісамн і зняти з нього шкіру, якою оббили крісло судді. Намісником був призначений його син, який був змушений приймати судові рішення, сидячи в кріслі, обшитому шкірою рідного батька. Повчально, чи не так?

7. У Пакистані, що ділить разом з Росією 127 рядок у корупційному рейтингу, проводиться щорічний загальнодержавний конкурс дитячого малюнка. Роботи переможців про «поганих дядьків» публікуються на сторінках спеціальної брошури і навіть на рекламних білбордах.

 Корупція в державному секторі є однією з основних проблем сучасності, від успішного вирішення якої залежить успішний розвиток держави і суспільства в цілому.

 

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)