Як встановлюються ставки заробітної плати працівникам освіти
Головний державний інспектор відділу з питань експертизи умов праці Управління Держпраці в області Оксана Колпак провела семінар для працівників відділу освіти Бобринецької районної державної адміністрації на тему: «Оплата праці педагогічних працівників». Під час проведення превентивного заходу було розглянуто питання, як встановлюються ставки заробітної плати працівникам освіти.
Увага працівників була зосереджена на тому, що розрахунок заробітної плати викладачів проводиться у відповідності із Кодексом законів про працю України, а також по тарифній сітці відповідно до Наказу Міністерства освіти та науки України № 102 від 15.04.93 "Про затвердження Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти".
У статті 96 Кодексу законів про працю України зазначено, що нарахування заробітної плати відбувається згідно з тарифною системою оплати праці, яка включає тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів і тарифно-кваліфікаційні характеристики (довідники).
Визначення ставок (окладів) працівників за розрядами тарифної сітки провадиться з урахуванням їхніх кваліфікаційних вимог.
Посадові оклади встановлюються керівниками на основі діючих кваліфікаційних вимог і тарифних розрядів працівників відповідної кваліфікації з наступною атестацією або тарифікацією згідно з чинним законодавством.
Ставки заробітної плати й посадові оклади педагогічних працівників встановлюються керівниками закладів та установ освіти при тарифікації за наслідками атестації.
Тарифікаційні списки встановленої форми затверджуються за погодженням із профспілковим органом не пізніше 5 вересня і подаються вищестоящому органу управління.
Схема ставок, посадових окладів, що запроваджуються з 1 січня 1993 року, визначена за розрядами Єдиної тарифної сітки, тарифними коефіцієнтами і коефіцієнтами підвищення.
Зміна розмірів ставок заробітної плати й посадових окладів протягом року провадиться:
а) при зміні розміру мінімальної заробітної плати - з дня прийняття рішення урядом;
б) при здобутті освіти або поновленні документа про освіту - з дня подання відповідного документа;
в) при отриманні відповідної категорії за наслідками атестації - з дня прийняття рішення атестаційною комісією;
г) при присвоєнні звань, що дають право на підвищення ставок і посадових окладів, -з дня присвоєння;
д) при присвоєнні вченого ступеня кандидата наук - з дня рішення спеціалізованої вченої Ради після прийняття рішення Вищою Атестаційною Комісією України про видачу диплома кандидата наук;
е) при присвоєнні наукового ступеня доктора наук - з дня рішення спеціалізованої вченої Ради після затвердження Вищою Атестаційною Комісією України.
Якщо право на зміну розміру ставки заробітної плати (посадового окладу) настає в період перебування працівника у відпустці чи під час тимчасової непрацездатності, підвищення кваліфікації, стажування, нарахування заробітної плати за новими ставками (посадовими окладами) здійснюється з дня виникнення такого права.
Відповідальність за своєчасне і правильне встановлення працівникам ставок заробітної плати, посадових окладів, обчислення заробітної плати покладається на керівників та головних бухгалтерів (бухгалтерів) установ і закладів освіти, керівників вищестоящих органів управління.