Збережи своє та чуже життя !

Про вжиття заходів з попередження аварій під час експлуатаціі газових балонів

Управління Держпраці у Кіровоградській області звертає увагу жителів області на дотримання правил охорони праці під час експлуатації балонів зрідженого вуглеводневого газу.

   Для запобігання виникненню аварій та нещасних випадків під час використання балонів зрідженого вуглеводневого газу і експлуатації газових приладів і обладнання у закладах громадського харчування, торгівлі та всередині житлових будинків, користувачі повинні знати правила безпечного поводження з газовими приладами. 

  Розміщення балонів всередині житлових будинків (квартир) допускається передбачати тільки в будинках до двох поверхів включно (у разі, коли житловий будинок не забезпечено  постачання природним газом) .

 Приміщення, в яких передбачається розміщення газових приладів та балонів з газом, повинні відповідати вимогам, передбаченим розділом 6 ДБН В.2.5-20-2001.

Установку балонів всередині житлових будинків (квартир) слід передбачати в тих же приміщеннях, де знаходяться газові прилади. При цьому в одному приміщенні дозволяється встановлювати один балон місткістю 50 л. При місткості балона до 27 л дозволяється мати в одному приміщенні два балони (один із них запасний).

Балони слід розміщувати в кухнях, в місцях доступних для огляду та заміни балонів. Відстань від газового балону до газової плити слід передбачати не менше 0,5 м, до радіатора опалення або печі - не менше одного метра. При улаштуванні екрану, що запобігає нагріванню балону, відстань від балона до радіатора опалення або печі допускається зменшувати до 0,5 м. Відстань між балоном та екраном повинна бути не менше 0,1 м. При розміщенні балону проти топкових дверцят печей відстань між балоном та топковими дверцятами повинна бути не менше 2 м.

Допускається розміщувати балон місткістю до 27 л всередині газового приладу заводського виготовлення, якщо це передбачено конструкцією приладу і забезпечує температуру нагрівання стінки, що відокремлює балон від газових пальників, не вище 45 °С.                                                  Розміщення індивідуальних газобалонних установок та газових приладів не допускається:

- в житлових кімнатах;

- в цокольних та підвальних поверхах (підвалах);

- в приміщеннях, під якими є підвали та погреби, і вхід до них здійснюється з цих приміщень;

- на балконах та лоджіях;

- в приміщеннях без природного освітлення;

- в середині будинків гуртожитків;

- в приміщеннях, розташованих під обідніми та торговими залами підприємств громадського харчування, а також під аудиторіями та навчальними класами, під видовищними (актовими) залами громадських та виробничих будинків, лікарняними палатами та іншими приміщеннями з масовим перебуванням людей (більше 50).

   В виробничих приміщеннях індивідуальні газобалонні установки слід передбачати в місцях, захищених від пошкодження, а також від нагрівання вище 45 °С (при T > 45? тиск в балоні при підвищенні температури на 1?С зросте на 7кгс/см?, тоді як робочий тиск газу в балоні 16 кгс/см?, а тиск для випробування складає 25 кгс/см?)

    Кожна індивідуальна газобалонна установка , як із розміщенням балонів в будинку, так і поза ним повинна мати регулятор (редуктор) для зниження тиску газу, що з'єднується (установлюється) безпосередньо на балоні. З'єднання балону з регулятором повинно бути жорстким.

Регулятори тиску, які установлюються на балонах, розміщених всередині будинку, не повинні мати запобіжний клапан (ЗСК).

 

   При безпечній експлуатації установок зрідженого газу необхідно:

 

- містити газові прилади і користуватися тільки справними приладами;

- не залишати без нагляду, а також на ніч запалені газові прилади;

- після закінчення користування закрити крани на приладі, вентиль на балоні;

- систематично провітрювати приміщення, де встановлені газові прилади;

- не користуватися вогнем для виявлення витоків газу, застосовувати для цієї мети тільки мильним розчином;

- забороняється використовувати для ночівлі приміщення, де знаходиться газова установка;

- при появі в приміщенні запаху газу слід негайно закрити вентиль на балоні, провітрити приміщення і викликати аварійну службу;

- до користування газобалонної установкою не допускати малолітніх дітей, а також осіб, не знайомих з правилами безпечної експлуатації цих установок.

Забороняється наповнювати зрідженим газом балони в наступних випадках:

- закінчився термін чергового переогляду;

- балон має пошкодження;

- не справний вентиль балона;

- пошкоджені, косо або слабо насаджені башмаки;

- балони вилучені з обігу.

   Межі вибуховості скрапленого газу -  1,5-9,5% в суміші з повітрям - 1,5-55% в суміші з киснем

  При концентрації 10% скрапленого газу в повітрі-це діє на організм людини задушливе, при концентрації 15% - скраплений газ проявляє наркотичні властивості і призводить до втрати свідомості.

 

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)