Відсутність посадової інструкції є порушенням трудового законодавства
Головний державний інспектор відділу з питань експертизи умов праці Управління Держпраці в області Наталія Пащенко провела семінар з працівниками ПП «Орбіта» на тему: Посадові інструкції: чому вони мають бути та що буде за їх відсутність?
Інспектор наголосила, що наявність посадових інструкцій є обов’язковою на кожному підприємстві, а їх відсутність є порушенням законодавства про працю.
Відповідно до ст. 29 КЗпП роботодавець зобов’язаний до початку роботи ознайомити працівника з правилами внутрішнього трудового розпорядку, роз’яснити права й обов’язки, забезпечити необхідними для роботи засобами.
Обов’язки, права та відповідальність працівників закріплюють у посадових (робочих) інструкціях (п. 4 Загальних положень Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (ДКХП); п. 4 Загальних положень Довідника кваліфікаційних характеристик професій робітників (ДКХПР), вміщених до Випуску 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності» ДКХП, затвердженого наказом Мінпраці від 29.12.2004 №336).
Посадова інструкція – це організаційно-правовий документ, в якому визначено основні завдання, обов’язки, права і відповідальність працівника при виконанні роботи на певній посаді (за відповідною професією).
Посадова інструкція має бути розроблена для всіх посад, передбачених штатним розписом.
Завдяки наявності посадових інструкцій працівник чітко усвідомлює, яких результатів від нього чекають, як оцінюватиметься робота, яку відповідальність передбачено за невиконання встановлених вимог.
Уніфіковані форми для посадової та робочої інструкцій містить Збірник уніфікованих форм організаційно-розпорядчих документів, схвалений протоколом Методичної комісії Держкомархіву від 20.06.2006 №3.
Проект посадової інструкції працівника розробляє безпосередній керівник за методичної та консультаційної підтримки кадрової служби. Далі цей документ подають на погодження до кадрової і юридичної служб підприємства.
До посадових інструкцій можна вносити зміни та доповнення тільки на підставі наказу керівника підприємства за згодою працівника (абз. 7 п. 6 Загальних положень розд. 1 Вип. 1 ДКХП; абз. 8 п. 6 Загальних положень розд. 2 Вип. 1 ДКХПР).
Відсутність посадової/робочої інструкції – це порушення вимог ст. 29 КЗпП України.
Відповідальність за згадане порушення:
- для винних посадових осіб – адміністративна, штраф від 510 до 1700 грн. (ч. 1 ст. 41 КУпАП);
- для роботодавця – штраф у розмірі мінімальної зарплати за «інші порушення законодавства про працю» (ст. 265 КЗпП України).
Окрім того, посадові інструкції працівників, як внутрішній документ підприємства, розробляються згідно чинного законодавства та повинні відповідати вимогам діючого статуту підприємства.
Тобто, наявність посадових інструкцій на підприємствах передбачена КЗпП України, а зміст повинен відповідати статуту підприємства в частині, що не суперечить законодавству.