Як надати відпустку працівнику, як постраждалому унаслідок Чорнобильської катастрофи, якщо одночасно він має статус учасника бойових дій (інвалід війни)?

Роз’яснюють фахівці Департаменту заробітної плати та умов праці Міністерства соціальної політики України

 Відповідь. Законом України від 14.05.2015 №426-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня соціального захисту окремих категорій ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі – Закон), згідно з якими учасникам бойових дій та інвалідам війни надається додаткова відпустка із збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів.

 Така відпустка надається незалежно від тривалості щорічних відпусток та відпрацьованого в році часу, один раз упродовж календарного року на підставі заяви працівника та посвідчення учасника бойових дій або інваліда війни.

Згідно з п.22 ст.20 та п.1 ст.21 Закону України від 28.02.1991№796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Закон №796) особам, віднесеним до категорій 1 і 2, державою гарантовано компенсації та пільги, зокрема щодо отримання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 робочих (16 календарних) днів на рік.

         Ця додаткова відпустка не віднесена Законом №796 до виду щорічних відпусток  (ст.4 Закону України «Про відпустки»), а визначена як пільга та компенсація за шкоду, завдану внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Виходячи з норм Закону (ст.12) названа додаткова відпустка є пільгою, гарантованою державою, та не належить до щорічних відпусток, визначених ст.4 Закону України «Про відпустки».

         За статтею 60 Закону №796 пільговик, який має право одночасно на пільги та компенсації, передбачені різними законами, користується пільгами та компенсаціями за своїм вибором відповідно до одного з них.

   Тому працівник, який має статус учасника бойових дій (інваліда війни) й одночасно є постраждалим унаслідок «Чорнобильської катастрофи категорії 1 чи 2, має право на додаткову відпустку із збереженням заробітної плати відповідно до одного з названих законів за його вибором, оскільки ці пільги є однотипними.

 

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)